News

Jarmark Garncarski w Medyni Głogowskiej: Władysława Prucnal uhonorowana

jarmark garncarski medynia głogowska władysława prucnal 2022
fot. PUW w Rzeszowie

Pokazy i warsztaty garncarskie, prezentacje rzemiosła i rękodzieła artystycznego, gra terenowa, otwarcie garncarskiego pieca po wypale to tylko niektóre atrakcje kolejnej edycji Jarmarku Garncarskiego, który odbył się 10 lipca w Medyni Głogowskiej.

Tegoroczny jarmark miał szczególny wymiar. Wydarzenie było okazją do uhonorowania wysokim odznaczeniem państwowym zasłużonej mieszkanki Medyni Głogowskiej za wybitne osiągnięcia w twórczości rzeźbiarskiej, za promowanie polskiej sztuki ludowej.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski została wyróżniona Władysława Prucnal.

Odznaczenie – w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy – wręczył sekretarz stanu w Kancelarii  Prezydenta RP minister Andrzej Dera. Gratulacje złożyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podkreśliła, że nadane odznaczenie jest szczególnym wyrazem podziękowania za pełną zaangażowania postawę i wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i artystycznej podejmowanej z pożytkiem dla państwa i społeczeństwa.

Kim jest Władysława Prucnal?

Władysława Prucnal to ceniona w kraju i za granicą artystka rzeźbiarka, propagatorka kultury ludowej, laureatka wielu konkursów, autorka wystaw. Od ponad 70 lat zajmuje się rzeźbą w glinie, a jej prace dziś zdobią wystawy muzealne w galeriach m.in. w: Europie, Australii, USA i Japonii. Są obecne w muzeach krajowych.

Największy zbiór rzeźb artystki znajduje się w jej rodzinnym domu w Medyni Głogowskiej, przekształconym w galerię oraz w Pieckach na Mazurach, gdzie znajduje się około 2 tys. jej dzieł. Zbiory te są jednymi z najbardziej unikalnych miejsc na mapie dziedzictwa kulturowego Polski.

Tegoroczny Jarmark Garncarski w Medyni Głogowskiej odbył się pod hasłem „Dziedzictwo dla Przyszłości”.

W programie znalazły się pokazy garncarstwa i innych rzemiosł, stoiska z rękodziełem i kuchnią regionalną, projekcje filmów archiwalnych, warsztaty garncarskie i ceramiczne, gra terenowa, otwarcie garncarskiego pieca po wypale oraz liczne koncerty i animacje.

Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie tradycji garncarskich Medyni jako ważnego elementu dziedzictwa polskiej kultury.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top