Inwestycje

Jarosińska-Jedynak: Fundusze unijne będą impulsem rozwoju Podkarpacia

środki fundusze unijne podkarpacie
fot. gov.pl (archiwum)

Fundusze unijne będą impulsem rozwoju Podkarpacia – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Region ten ma nadal duże potrzeby rozwojowe, ale i ogromny potencjał, „który chcielibyśmy wykorzystać” – dodała.

Jak zaznaczyła wiceminister w poniedziałek podczas wideokonferencji rozpoczynającej konsultacje dotyczące unijnych funduszy dla woj. podkarpackiego na lata 2021-2027, w nowym programie regionalnym Podkarpacie otrzyma co najmniej 1,661 mld euro. „Jest to trzecia największa regionalna koperta w kraju” – dodała.

„Mówię +co najmniej 1,661 mld euro+, bo to jeszcze nie wszystko; podzieliliśmy trzy czwarte środków. Do podziału pomiędzy wszystkie województwa jest jeszcze 7,100 mld euro z tzw. rezerwy regionalnej” – wyjaśniła Jarosińska-Jedynak.

Zapowiedziała, że „jeżeli marszałek województwa przygotuje i zgłosi dobre projekty do kontraktu programowego, to otrzyma dodatkowe fundusze”. „Wierzę w to ogromnie, bo kreatywność województwa podkarpackiego nie ma ograniczeń. Na pewno będzie można sięgnąć do właśnie tej koperty” – dodała.

Podkarpacie będzie miała również do wykorzystania pieniądze z programu Polska Wschodnia, którego budżet w latach 2021-27 wyniesie 2,5 mld euro. „I tu polski rząd i pan premier Mateusz Morawiecki wywalczyli dodatkowe 670 mln euro na rozwój Polski Wschodniej. Możemy mówić o zwiększonym budżecie tego programu” – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

Przypomniała, że w tym programie nie ma koperty dedykowanej dla województwa. „Tu liczy się wysoka jakość zgłaszanych inwestycji i tempo inwestycji. Na pewno nie zabraknie dobrych projektów z Podkarpacia. Przy założeniu podziału w równej części to oznacza dodatkowe 418 mln euro” – powiedziała wiceminister.

Na Podkarpaciu realizowany jest także Program dla Bieszczad, którego wartość przekracza 1 mld zł. „Staramy się, aby ten program został objęty Europejską Strategią Makroregionalną, tzw. Strategią Karpacką” – stwierdziła Jarosińska-Jedynak.

Od 18 stycznia w kolejnych województwach odbywają się konsultacje społeczne projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027 – dokumentu określającego, w co zostaną zainwestowane w Polsce fundusze europejskie. W poniedziałek takie spotkanie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizowało w woj. podkarpackim.

Uwagi do założeń przedstawionych w Umowie Partnerstwa można zgłaszać do 22 lutego za pomocą formularza dostępnego na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top