News

Jarosław Kaczyński: Niemcy są winni należne nam pieniądze – i z UE, i odszkodowania za II wojnę światową

jarosław kaczyński

Niemcy są nam winni pieniądze z UE oraz nieporównanie więcej, bo odszkodowania za II wojnę światową; wypłacili już odszkodowania 70 krajom na świecie, tylko nie krajowi, któremu wyrządzili największe krzywdy – oświadczył w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński w Stargardzie Szczecińskim.

„Jeżeli chodzi o Niemców, to oni zawsze prowadzili wobec nasz taką politykę, że w relacjach bezpośrednich to jest zgoda i tak dalej, natomiast jeżeli chcieli nam przyłożyć, a bardzo często chcieli, to robili to przez Unię Europejską” – ocenił prezes PiS na spotkaniu z mieszkańcami Stargardu Szczecińskiego.

Przekonywał ich przy tym, że „trzeba tę maskę zerwać”. „Dzisiaj ta Unia Europejska, która łamie traktaty europejskie, która próbuje wmawiać nam, że w Polsce obecna władza łamie praworządność. Otóż, bez żadnej podstawy nie dają nam pieniędzy, które się nam absolutnie należą, tak jak pracownikowi należy się pensja. To to są właśnie działania niemieckie i warto to wiedzieć. My się w istocie nie konfrontujemy w tej chwili w tych sprawach z Unią, tylko z Niemcami. Taka jest prawda” – przekonywał.

Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę na to, że Niemcy „są nam nie tylko winni to, co nam należy się z Unii Europejskiej, tylko są nam winni nieporównanie więcej, i to jest sprawa odszkodowań”.

Polemizował w tym kontekście z tymi, którzy twierdzą, że chodzi o jakąś „gigantyczną sumę, niemożliwą, a więc jakieś bajki”. Zwrócił tu uwagę na odbudowę NRD, która – jak przypomniał, była „zniszczona przez komunizm”.

„Kiedyś terytorium Niemiecka Republika Demokratyczna było na takim samym poziomie rozwoju, jak ta część dalej, a później ta różnica stała się ogromna. Otóż to kosztowało dużo więcej, niż to, co myśmy wyliczyli, i to najbardziej oszczędną metodą. Oni (Niemcy z RFN) wydali na to dużo więcej i było ich na to stać. A ciągle mówią, że narody to już się właściwie nie liczą, a teraz to jesteśmy wszyscy Europejczykami” – powiedział.

Prezes PiS przypomniał, że Niemcy „płacili” także m.in. Hiszpanom i Portugalczykom, co jednak nie ma nic wspólnego z II wojną światową.

„Musimy się domagać swojego i z powodów materialnych, ale także z innych powodów. Oni zapłacili różnego rodzaju odszkodowania 70 krajom na całym świecie, a krajowi, któremu wyrządzili największe krzywdy nie zapłacili. I co? My mamy się ciągle zgadzać na to, że my jesteśmy ci gorsi? Tak jak nam radzi Platforma Obywatelska i cała ta formacja, która przez większość tego czasu rządziła Polską? Nie! Nie możemy się na to zgadzać. Różnica między nami, a nimi, to jest w wielkiej mierze to, że my się na tę +gorszość Polski+ nie zgadzamy!” – oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top