Biznes

Jedlicze: Orlen Południe wybuduje biogazownię. Firma szuka wykonawcy

orlen południe biogazownia jedlicze

Jedlicze. Orlen Południe ogłosił postępowanie na zaprojektowanie i budowę biogazowni w swoim zakładzie produkcyjnym w Jedliczu.

Spółka należy do Grupy Orlen.

Termin składania ofert upływa 16 czerwca.

Planowana inwestycja obejmuje zaprojektowanie i wykonanie biogazowni wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.

Biogazownia będzie technologicznie powiązana z nowymi instalacjami do produkcji Bioetanolu II Generacji. Surowcem dla biogazowni będzie wywar podestylacyjny z instalacji bioetanolu, a powstały biogaz, zawierający około 60% metanu, po odsiarczeniu i odwodnieniu będzie wykorzystywany w elektrociepłowni. Przewidywana wydajność instalacji wynosi co najmniej 1250 metrów sześciennych biogazu na godzinę.

Orlen Południe poinformował, że wybór preferowanego oferenta ma nastąpić w styczniu 2025 r., a podpisanie umowy w kwietniu 2025 r.

Orlen Południe, posiadający zakłady w Trzebini i Jedliczu, rozwija się w kierunku biorafinerii, specjalizując się w produkcji biopaliw, biokomponentów, parafin i rozpuszczalników. Jest częścią Grupy Orlen, multienergetycznego koncernu działającego w Polsce, Czechach, na Litwie oraz posiadającego sieć stacji paliw w Niemczech, na Słowacji, Węgrzech i Austrii.

Grupa rozwija także segment wydobycia węglowodorów, petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii, planując uruchomienie małego reaktora jądrowego SMR do 2030 r.

Strategia Grupy Orlen do 2030 r. zakłada inwestycje o wartości ponad 320 mld zł, z czego około 40% na „zielone inwestycje” w energetykę wiatrową, fotowoltaikę, biogaz, biopaliwa, elektromobilność i „zielony wodór”.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top