Biznes

Jest plan otwarcia galerii handlowych i wsparcia kolejnych firm tarczą branżową

galerie handlowe lockdown tarcza branżowa pkd
fot. gov.pl (archiwum)

Jeżeli sytuacja epidemiczna w kraju nie ulegnie pogorszeniu, od 1 lutego zostaną otwarte galerie handlowe, poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Branże najbardziej dotknięte obostrzeniami, jak turystyka czy gastronomia, będą musiały poczekać „co najmniej kilka tygodni”.

„Jeżeli sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniu, czyli np. jeżeli w Polsce nie da o sobie znać ta nowa mutacja koronawirusa, która jest bardziej zaraźliwa, moim zdaniem, od 1 lutego powinniśmy w 100% otworzyć handel, czyli w praktyce galerie handlowe” – powiedział Gowin w „Magazynie EKG” radia TOK FM.

„Natomiast, niestety, nie mam dobrych prognoz dla przedstawicieli tych branż, które są najbardziej dotknięte lockdownem, czyli właśnie dla turystyki i dla gastronomii. Tutaj musimy się uzbroić w cierpliwość na co najmniej kolejne tygodni” – dodał.

Pytany czy chodzi o kolejne tygodnie czy miesiące, odparł: „za wcześnie na odpowiedź na to pytanie”.

Doprecyzował, że wbrew wcześniejszym oczekiwaniom produkcja szczepionki przeciw COVID-19 jest prowadzona zbyt wolno, by w ciągu najbliższych dwóch kwartałów wyszczepić znaczną część populacji. Zaznaczył jednak, że mogą pojawić się nowe szczepionki, to – jak podkreślił – w zasadniczy sposób może zmodyfikować bieg wydarzeń.

„Mamy do czynienia z bardzo licznymi niewiadomymi, […] rząd stara się podejmować decyzje przewidywalne, ale w interwałach co dwa tygodnie” – dodał.

Obecnie obowiązujące dodatkowe obostrzenia, wprowadzone w ramach tzw. narodowej kwarantanny od 28 grudnia do 17 stycznia zostaną przedłużone do 31 stycznia. Zamknięte są hotele i stoki narciarskie, a także galerie handlowe z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i drogerii. (ISBnews)

Rząd ogłosi w przyszłym tygodniu listę dodatkowych kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), z których firmy będą mogły zostać objęte tarczą branżową i tarczą finansową 2.0, poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Obowiązywanie tarczy branżowej ma zostać przedłużone na styczeń i luty.

„W przyszłym tygodniu ogłosimy dodatkową listę kodów działalności gospodarczej, które będą objęte tarczą finansową, również zostaną dołączone do wcześniejszej tzw. tarczy branżowej” – powiedział Gowin w „Magazynie EKG” radia Tok FM.

Pytany o ewentualne przedłużenie obowiązywania tarczy branżowej, powiedział: „Przygotowaliśmy […] rozporządzenie, które przedłuża tę pomoc na styczeń i luty”.

Odnosząc się do branż, dotkniętych obostrzeniami, które nie są objęte pomocą, powiedział, że „każdy z tych przypadków jest bardzo uważnie analizowany”.

„Najpierw w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT), następnie konsultujemy to z Ministerstwem Finansów i jeżeli mamy wspólne rekomendacje, to one trafiają do Rady Ministrów” – podkreślił.

Pytany natomiast o dodatkowe branże, które mają zostać objęte wsparciem, powiedział: „Nie chcę dzisiaj o niczym przesądzać, bo to nie może być decyzja jednego ministra, to musi być decyzja całej Rady Ministrów. Będę rekomendował rządowi poszerzenie tej listy o co najmniej kilka dodatkowych form prowadzenia działalności gospodarczej”.

Tarcza branżowa oraz tarcza finansowa 2.0 są adresowane do branż najbardziej dotkniętych w wyniku obostrzeń, wprowadzanych ze względu na pandemię COVID-19. Są to m.in. branża handlowa, gastronomiczna, turystyczna i inne. (ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top