Inwestycje

Jest umowa na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rzeszowie

rzeszów centrum opiekuńczo mieszkalne com sucharskiego
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów. Jesienią przyszłego roku pierwsi podopieczni skorzystają z nowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Rzeszowie.

Obiekt będzie kosztował ponad 7,3 mln zł. Prezydent Konrad Fijołek podpisał dzisiaj umowę na jego budowę.

Konsekwentnie realizujemy politykę czynienia Rzeszowa miastem przyjaznym i sprzyjającym osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. Niedawno otwieraliśmy przy ul. Litewskiej Środowiskowy Dom Samopomocy Niezapominajka, regularnie likwidujemy wskazywane przez mieszkańców bariery architektoniczne, a dzisiaj podpisujemy umowę na następne zadanie. To Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, w którym opiekę znajdą kolejne potrzebujące osoby – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie zostanie wybudowane w rejonie ulicy Sucharskiego, obok Domu Pomocy Społecznej.

Będzie to budynek jednokondygnacyjny, z możliwością dobudowy drugiego piętra w przyszłości. W części mieszkalnej zaprojektowano cztery pokoje z łazienkami dla osób niepełnosprawnych oraz pokoje dla personelu. W części dziennej znajdą się pokoje zajęć, hol jadalniany, kuchnia z zapleczem, szatnia i toalety. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Obok powstanie duży ogród sensoryczny pełniący funkcje terapeutyczną i rehabilitacyjną. Jak tłumaczy Irena Marszałek – Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, będzie to pierwsza placówka takiego typu w Rzeszowie, w której świadczone będą usługi zarówno w formie dziennej jak i całodobowej.

Centrum obejmie opieką 20 dorosłych osób posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności. Z usług w ramach pobytu dziennego będzie mogło skorzystać 16 mieszkańców Rzeszowa, a z możliwości opieki całodobowej 4 mieszkańców – mówi Irena Marszałek – Czekierda.

Centrum będzie świadczyło usługi zdrowotne, pielęgnacyjne, korzystający z niego będą mogli rozwijać sprawność ruchową, kompetencje poznawcze i społeczne. – Chcemy, aby kuchnia funkcjonująca w centrum przygotowywała posiłki także dla osób, które nie będą uczestniczyć w zajęciach na miejscu. Zamierzamy dostarczać je do domów osób, które same nie są w stanie samodzielnie gotować. Ideą centrum jest wsparcie, integracja i otwarcie. Także ogród sensoryczny i park sportowy mają być dla wszystkich dostępne – dodaje dyrektorka MOPS.

Budowa COM będzie kosztować ponad 7,3 mln zł. 3 mln zł dopłaci do inwestycji Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Na terenie miasta Rzeszowa działają cztery domy pomocy społecznej świadczące usługi pomocy całodobowej dla osób  starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, dysponujące 455 miejscami. Dodatkową formą pomocy skierowaną dla Seniorów, pozwalającą na ich pozostanie w naturalnym środowisku domowym jest działalność Ośrodków Wsparcia. W Rzeszowie działają dwa ośrodki wsparcia dla osób starszych: przy ul. mjr H. Sucharskiego 1, działający w strukturach DPS dysponujący 35 miejscami oraz przy ul. Seniora 2, będący w strukturach MOPS, dysponujący 115 miejscami.

Z kolei w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Rzeszowie od sierpnia tego roku działa mieszkanie chronione wspierane dla 10 osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, mieszkańców Rzeszowa. Aktualnie w mieszkaniu chronionym zamieszkuje 6 osób. To miejsce, które przygotowuje osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Wspomniany przez prezydent Konrada Fijołka Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka”, to placówka przeznaczona dla 25 osób starszych z różnymi postaciami otępienia, w tym cierpiących na chorobę Alzheimera. Działa od grudnia ubiegłego roku.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top