Inwestycje

Jest umowa na projekt nowego mostu w Jarosławiu

jarosław budowa most projekt umowa

2,5 mln zł kosztować będzie przygotowanie dokumentacji projektowej nowego mostu na Sanie w Jarosławiu na Podkarpaciu. Inwestycja, która ma być gotowa w 2023 r., powstanie w ramach rządowego programu Mosty dla regionów.

W piątek w siedzibie podkarpackiego urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji.

Zdaniem marszałka woj. podkarpackiego Władysława Ortyla, ten most jest ważny nie tylko dla bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia, ale przede wszystkim otwiera tereny, przez które będzie przebiegał, na rozwój gospodarczy i nowe inwestycje.

Marszałek podkreślił, że brak drugiej przeprawy przez San w Jarosławiu jest „historycznym zaniedbaniem”. „Dziś, kiedy rządzi PiS nadrabiamy te zaległości” – dodał Ortyl. Zaznaczył, że most będzie częścią drogi wojewódzkiej 865, która łączy Jarosław i Bełżec w woj. lubelskim. Marszałek zapowiedział, że trasa ta będzie wyremontowana w przyszłej perspektywie finansowej UE.

Obecna na uroczystości wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Anna Szmidt-Rodziewicz mówiła, że inwestycja ta wpisuje się w program polityki zrównoważonego rozwoju prowadzonej przez rząd. Przypomniała, że to już druga inwestycja infrastrukturalna zrealizowana w Jarosławiu dzięki wsparciu polityków PiS. Pierwszą była obwodnica tego miasta.

Natomiast wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda zwrócił uwagę, że wiele samorządów nie stać na budowanie infrastruktury mostowej, która jest bardzo kosztochłonna. „Dlatego powstał program Mosty dla regionów, który ma im pomóc w rozwoju tej infrastruktury” – powiedział.

Puda zaznaczył, że wartość podpisanej w piątek umowy to 2,5 mln zł, a wartość unijnego dofinansowania to ponad 2 mln zł.

Most będzie miał długość około 600 m, w ramach inwestycji powstaną też drogi dojazdowe, które będą odcinkami dróg wojewódzkich nr 865 i 870.

Wykonawcą dokumentacji projektowej nowej przeprawy będzie rzeszowska firma Promost Consulting. Jej prezes Tomasz Siwowski podkreślił, że most będą projektować absolwenci Politechniki Rzeszowskiej. „Nie ma nic przyjemniejszego niż móc projektować u siebie. Ta umowa daje nam właśnie takie możliwości” – powiedział.

Jego zdaniem na Podkarpaciu dzięki wielu inwestycjom, np. budowie trasy Via Carpatia, region stał się jednym z największych rynków inwestycyjnych w Europie.

W ramach podpisanej umowy oprócz zaprojektowania nowego mostu, firma będzie musiała uzyskać również decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej tzw. ZRID. Ma na to czas do końca listopada 2021 r.

Cała inwestycja ma być gotowa w 2023 r. Koszt nowego mostu jest szacowany na niemal 123 mln zł. Do tego koszt budowy dróg dojazdowych (w sumie niemal 5 km) ma wynieść ponad 52 mln zł.

Po zrealizowaniu dokumentacji projektowej samorząd województwa podkarpackiego będzie mógł starać się o dofinansowanie do 80 proc. kosztów budowy mostu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Na realizację programu Mosty dla regionów rząd przeznaczył z budżetu państwa około 2,3 mld zł. (PAP)

autor: Wojciech Huk

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top