Praca

Kanada szuka pracowników

praca kanada oferty pozwolenie wiza cv

Rynek kanadyjski jest otwarty dla Polaków, ale nie wystarczy złożyć CV (kanadyjskie Resume) i czekać na odzew pracodawcy. Wiele osób marzy o pracowaniu w tym kraju i setkom tysięcy Polaków udało się znaleźć tam stałe zatrudnienie. Najtrudniejszym krokiem nie jest dostanie się do Kanady, połączenia z Kanadą są bardzo dobre. Lot z Rzeszowa do Toronto (z przesiadką w Warszawie) trwa około 14 godzin. Aby osiągnąć wyznaczony cel, osiedlić się w Kanadzie i podjąć zatrudnienie, musimy dopełnić szereg formalności będąc tu jeszcze w kraju łącznie podniesieniem kwalifikacji zawodowych. Ale naprawdę warto.

Praca w Kanadzie dla Polaków? To możliwe!

W przypadku Kanady można mówić o wielokulturowości. Sama Polonia liczy setki tysięcy osób. Szacuje się, że rodaków jest w tym kraju nawet milion. Mając dobre CV, zawierające doświadczenie i cele zawodowe, umiejętności i kreatywne dodatki, z pewnością będzie się bardziej atrakcyjnym kandydatem w oczach potencjalnego pracodawcy na wybrane stanowisko pracy. W Kanadzie można liczyć na wolnorynkową gospodarkę, atrakcyjne zarobki, wysoki poziom bezpieczeństwa, możliwość prowadzenia spokojnego życia. Nie brakuje też atrakcji turystycznych. Jeśli ktoś planuje dłuższy pobyt w tym kraju, to potrzebować będzie oczywiście pracy. Nie powinno być problemu ze znalezieniem zatrudnienia w branżach związanych z usługami, rolnictwem, przemysłem (przede wszystkim naftowym i wydobywczym, drzewnym), leśnictwem.

Wyjazd do Kanady nie wiąże się z koniecznością ubiegania się o wizę w przypadku Polaków, ale trzeba mieć dokument eTA. Nie powinno być jednak większych problemów z jego zdobyciem, wszystko można załatwić bez konieczności wychodzenia z domu, czyli przez Internet. Potrzebny będzie do tego paszport i karta kredytowa/debetowa. Wyrobienie eTA wiąże się z symboliczną opłatą w postaci siedmiu dolarów kanadyjskich. Wystarczy wejść na stronę kanadyjskiego rządu i wypełnić stosowny formularz. Raz wystawione eTa jest ważne przez aż pięć lat i pozwala na legalne przebywanie w kraju przez pół roku. Na tym jednak nie koniec, bo konieczne jest jeszcze okazanie prawa do wjazdu do Kanady. Dokument ten będzie sprawdzać już kontrola graniczna.

Pomocne portale:

Jak zdobyć pozwolenie na wjazd do Kanady i podjęcie zatrudnienia?

Jeśli ktoś chce pracować w Kanadzie, to musi uzyskać pozwolenie na wjazd do kraju, co można zrobić na kilka sposobów. Jednym z najlepszych będzie skorzystanie z programu International Experience Canada (www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/work-canada/iec.html) – dzięki temu będzie można przez aż rok zwiedzać Kanadę i pracować na jej terytorium. Opcja ta jest przeznaczona wyłącznie dla osób do 35. roku życia. Trzeba jednak zostać wylosowanym i otrzymać zaproszenie do aplikowania, aby możliwe było rozpoczęcie pracy w Kanadzie. Im więcej osób wypełni ankietę i zgłosi się do programu, tym mniejsze są szanse na wygraną w losowaniu. Innym rozwiązaniem będzie przejście procesu Labour Market Impact Assessment, na podstawie którego urząd kanadyjski stwierdzi, czy warto w ogóle zatrudnić danego pracownika zagranicznego, jak wpłynie to na lokalny rynek pracy. Można też skorzystać z programu Express Entry, który skupia się na szukaniu idealnych kandydatów chcących osiedlić się na stałe w Kanadzie.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top