Przemyśl. Eksperci z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego wykryli, że jedna z firm zawyżyła w złożonej deklaracji kwotę podatku VAT do zwrotu o ponad 4 mln zł.
Dzięki skutecznym działaniom pracowników Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Podkarpacia, firma skorzystała z przysługującej jej możliwości korekty deklaracji i zmniejszyła tę kwotę.
Podkomisarz Edyta Chabowska rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie wyjaśniła, że kontrolowanemu podmiotowi przysługuje prawo do skorygowania deklaracji w zakresie objętym kontrolą w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej.
Korekta złożona po tym terminie, ale przed zakończeniem kontroli celno-skarbowej, nie wywołuje skutków prawnych.
Kontrola celno-skarbowa, jak przypomniała rzeczniczka IAS w Rzeszowie, jest zadaniem naczelników urzędów celno-skarbowych określonym w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Przeprowadzają ją zarówno funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (SCS), jak i pracownicy KAS.
Niektóre działania o szczególnym charakterze są zarezerwowane wyłącznie dla funkcjonariuszy SCS. Naczelnik urzędu celno-skarbowego może wykonywać kontrolę na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.