News

Kiedy będzie dostępny „Bezpieczny kredyt 2%” w programie „Pierwsze mieszkanie”?

kredyt 2% pierwsze mieszkanie bezpieczny

Pierwsze mieszkanie/Bezpieczny kredyt 2%. Projekt przepisów ws. Bezpiecznego kredytu 2 proc. za chwilę trafi do konsultacji. 

Zakładamy, że jeszcze w tym tygodniu, a najpóźniej w kolejnym będzie pokazany – powiedział PAP minister rozwoju Waldemar Buda. Podtrzymał zapowiedź, że przepisy wejdą w życie 1 lipca br.

Szef MRiT pytany, kiedy zostanie skierowany do konsultacji projekt przepisów wprowadzających niskooprocentowane kredyty mieszkaniowe z dopłatą państwa, tzw. „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, poinformował, że projekt uzyskał wpis do wykazu prac rządu. „Poddajemy go za chwilę konsultacjom. Zakładamy, że w tym tygodniu, a najpóźniej w kolejnym będzie pokazany” – oznajmił Buda.

Dodał, że założenia projektu nie zmieniły się od czasu ich ogłoszenia, zostały wprowadzone jedynie „drobne korekty techniczne”. Zapewnił, że planowany termin wejścia w życie przepisów, czyli 1 lipca br., zostanie utrzymany. „Zakładam, że jeszcze w lutym projekt zostanie skierowany do Sejmu” – powiedział Waldemar Buda.

Bezpieczny kredyt 2%: dla kogo?

Zgodnie z zapowiedziami program Pierwsze mieszkanie będzie się składać z części kredytowej i oszczędnościowej. „Bezpieczny kredyt 2 proc.” będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

Konto mieszkaniowe będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania lub w niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką dzieci. Okres oszczędzania na koncie ma wynosić od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) mają gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa.

Premia ma być równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego – wybierany ma być wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top