News

Kiedy będzie można skorzystać z wakacji kredytowych?

wakacje kredytowe kiedy

Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać już w lipcu, wynika z wypowiedzi ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy.

Zgodnie z projektem ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, z przerwy w spłacie kredytu będzie można skorzystać czterokrotnie w 2022 r. i tyleż razy w 2023 r.

Projekt znajduje się obecnie na etapie prac sejmowych.

„Ustawa o wakacjach kredytowych wejdzie w życie w lipcu i od tego miesiąca będzie można z nich skorzystać. Będzie to można zrobić czterokrotnie do końca roku” – powiedział Buda w programie „Graffiti” w Polsat News, cytowany na profilu resortu na Twiterze.

Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadza tzw. wakacje kredytowe – możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy.

Kredytobiorcy będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. Wakacje kredytowe będą dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty.

Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek. Rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich kredytobiorców, którzy mają kredyty w polskich złotych.

Rynek ma czas na zaproponowanie bardziej realnego wskaźnika oprocentowania kredytów, stanowiącego zamiennik WIBOR do września – października br. Jeżeli tego nie uczyni, rząd przedstawi jesienią swoją propozycję, zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

„Jesienią rząd zaproponuje w miejsce #WIBOR nowy wskaźnik oprocentowania kredytów” – powiedział Buda w programie „Graffiti” Polsat News, cytowany na profilu resortu na Twitterze.

Doprecyzował, że stanie się tak w sytuacji gdy do września – października br. rynek nie zaproponuje zamiennika WIBOR-u, który jest bardziej realny i odpowiada wartości pieniądza międzybankowego.

Projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, który znajduje się obecnie na etapie prac sejmowych zakłada zastąpienie WIBOR go innym wskaźnikiem, który obniży wysokość rat kredytowych. Proces wyznaczenia zamiennika za WIBOR zostanie uregulowany ustawowo.

Procedura wyznaczenia zamiennika, po wystąpieniu zdarzenia uruchamiającego, określonego w unijnym rozporządzeniu BMR, będzie inicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. W proces zostanie zaangażowany Komitet Stabilności Finansowej (zrzeszający przedstawicieli wszystkich instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego) celem wypracowania jak najlepszego rozwiązania. Finalnie minister właściwy do spraw instytucji finansowych będzie mógł określić zamiennik w drodze rozporządzenia.

Jeżeli w ten sposób nie uda się doprowadzić do wyznaczenia zamiennika, wówczas ustawodawca przewidział możliwość wyznaczenia zamiennika za WIBOR na podstawie stawki Polonia. Wskaźnik ten będzie mógł zostać określony przez ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w drodze rozporządzenia.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top