Zastanawiasz się, jaka pora dnia jest najlepsza na dostarczenie do organizmu kofeiny? Ciekawi Cię, czy są godziny, w których pobudzający napój nie powinien być spożywany? Dowiedz się, jak dokładnie działa substancja, jaką jest kofeina i sprawdź, kiedy najlepiej pić kawę.
Kofeina – jak ona działa?
Receptory, które znajdują się w układzie nerwowym człowieka, są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej aktywności mózgu. Mają one również wpływ na ogólny mechanizm funkcjonowania. Adenozyna to natomiast substancja, która określana jest jako efekt uboczny nadmiernej aktywności receptorów. Organizm gromadzi jej najwięcej w momencie przebudzenia, tuż po odpoczynku nocnym. To bardzo często prowadzi do uczucia zmęczenia organizmu. Kofeina, która jest głównym składnikiem kawy, odpowiedzialna jest za działanie blokujące wykrywanie adenozyny. Oznacza to, że organizm nie odczuwa ubocznych skutków substancji, a człowiek czuje się dłużej pobudzony i ma więcej energii do działania.
Kawa – kiedy ją pić?
Kofeina zawarta w kawie to dla wielu osób składnik, bez którego funkcjonowanie w pełni energii byłoby wręcz niemożliwe. Trzeba jednak pamiętać, że specjaliści ustalili dzienną dawkę tego pobudzającego składnika, której dorosły człowiek nie powinien przekraczać. Jest to między 300 a 400 mg, co średnio odpowiada trzem lub czterem filiżankom kawy.
Mimo powszechnie przyjętego nawyku podkreśla się, że kofeiny nie powinno spożywać się tuż po przebudzeniu. Organizm potrzebuje około dwóch godzin na naturalne wytworzenie kortyzolu, który odpowiedzialny jest za pobudzenie. Kawa wypita tak wcześnie mogłaby zaburzyć jego prawidłowy rytm.
Kawę najlepiej wypić w godzinach południowych lub popołudniowych. W tym momencie dnia znacznie wzrasta poziom wspomnianej wcześniej adenozyny. Kofeina ograniczy odczuwanie przez organizm tej substancji, dzięki czemu nie odczuje się znacznego zmęczenia.
Należy podkreślić, że kawa pobudza tylko w momencie, gdy pochodzi ze sprawdzonej plantacji. Mieszanki rozpuszczalne lub te niskiej jakości mogą powodować efekt odwrotny do zamierzonego, a co więcej pogarszać stan zdrowia. Najlepiej korzystać z dobrych produktów pochodzących od znanych producentów. Takie ziarna kawowca można znaleźć w sklepie internetowym Cafe Silesia.
Kiedy nie pić kawy?
Jak wspomniano wcześniej, kawy nie należy pić tuż po przebudzeniu. Jeszcze bardziej szkodliwe może być jej spożycie w godzinach wieczornych. Podczas snu adenozyna jest naturalnie usuwana z organizmu, dzięki czemu człowiek może się zregenerować i odpocząć. Wypicie kawy w zbyt późnej porze może zaburzyć ten naturalny rytm, czego konsekwencją będzie odczuwanie nieustannego zmęczenia. Podkreśla się, iż kawy nie należy pić około 6h przed pójściem spać. Dzięki temu możliwe jest bezproblemowe zaśnięcie i wybudzenie się w lepszej kondycji. Wiedza o tym, w jakich porach spożywanie kofeiny nie jest wskazane to nie wszystko. Warto pamiętać o zapoznaniu się z prawidłową higieną snu, która również wpływa na jakość odpoczynku w nocy.
Jaka kawa pobudza najbardziej?
Wiadomo, że kawa, która ma pobudzić, powinna charakteryzować się najwyższą jakością. O jej zawartości kofeiny świadczy również gatunek ziaren. Najwięcej substancji pobudzającej zawiera w sobie odmiana zwana Robustą. Posiada ona około 1,8-4% kofeiny. Arabika, czyli druga najbardziej popularna kawa na świecie, zawiera jej jedynie 0,9-1,4%. Jest to więc znaczna różnica. Chcąc zapewnić sobie maksimum pobudzenia, należy sięgać po tę pierwszą. Warto pamiętać, że świeżo zmielona kawa to gwarancja uzyskania najlepszego smaku i aromatu. Wykorzystanie kawy ziarnistej, a nie wcześniej zmielonej mieszanki to gwarancja bardziej wyrazistej esencji, a co za tym idzie, większego pobudzenia. Dobrze jest wyposażyć się w profesjonalny młynek do kawy ręczny lub automatyczny.
Materiał zewnętrzny