Inwestycje

Kiedy rozpoczęcie budowy nowego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego przy ulicy Wyspiańskiego w Rzeszowie?

rzeszów nowy stadion budowa wyspiańskiego
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów ma już wszystkie działki potrzebne do rozpoczęcia budowy nowego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego przy ulicy Wyspiańskiego.

Obiekt powstanie na bazie stadionu CWKS Resovii, a przetarg na jego wykonanie ma być ogłoszony jeszcze w grudniu.

Budowa stadionu to jedno z priorytetowych zadań miasta na najbliższe lata. Inwestycję mają finansować wspólnie Ministerstwo Sportu, które ma pokryć połowę kosztów budowy oraz Rzeszów i województwo podkarpackie, które dołożą po 25 procent. Do tej pory przetargu na rozpoczęcie prac nie można było jednak ogłosić, głównie z powodu braku terenów niezbędnych pod budowę obiektu.

Proces pozyskiwania działek, a także załatwiania kolejnych formalności niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji prezydent Konrad Fijołek porównuje do rozwiązywania węzła gordyjskiego.

To bardzo trudny i skomplikowany proces. Przez lata narosło wiele problemów, które obiecałem sukcesywnie rozwiązywać. I cały czas nad tym pracuję. Dzisiaj uporaliśmy się z, mam nadzieję, ostatnim z nich. Udało nam się osiągnąć porozumienie z właścicielem terenu w rejonie obecnej zadaszonej trybuny stadionu CWKS Resovii. Podpisaliśmy akt notarialny, na mocy którego miasto kupiło tę działkę. A ponieważ wcześniej porozumieliśmy się także z CWKS Resovią co do pozyskania kolejnych dwóch działek, mamy już wszystkie tereny potrzebne do budowy stadionu – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Działka, którą miasto kupiło od inwestora ma 16 arów i kosztowała 1,5 mln zł. Porozumienie z inwestorem, który sprzedał ją miastu jest jednak znacznie szersze.

Teren był nam potrzebny do realizacji inwestycji, którą planujemy w tym rejonie. Ale prezydent Konrad Fijołek przekonał nas, że bardziej przyda się miastu i jego mieszkańcom. Jednocześnie chciałbym zakomunikować, że przystaliśmy na propozycję miasta i zredukujemy naszą inwestycję. Zmniejszymy wysokość planowanych budynków, zredukujemy intensywność zabudowy, oddalimy się od planowanego stadionu. Zwiększymy także wskaźnik powierzchni zielonej na naszym terenie. Liczymy, że zarówno nasza inwestycja, jak i budowa stadionu szybko ruszą – mówi Krzysztof Karwański, przedstawiciel spółki Resovia Residence.

5 grudnia 2022 roku to ważny dzień dla Rzeszowa i lokalnego sportu, przede wszystkim dla resoviackiej rodziny. Jako klub Rozwój Rzeszowa, będący zapleczem prezydenta, wspieraliśmy cały czas inicjatywę budowy nowego stadionu. Chcieliśmy szukać dialogu i kompromisu, dlatego cieszę się, że udało się podpisać porozumienie z właścicielem sąsiednich działek – mówi Tomasz Kamiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

To bardzo ważny dzień dla PCLA, brak tej działki nie pozwalał wykonać kolejnych kroków w kierunku budowy. A żeby utrzymać dofinansowanie z ministerstwa, miasto musi ogłosić przetarg do końca roku. Jednocześnie przeprojektowany zostanie plan zagospodarowania dla sąsiedniego terenu, co pozwoli uporządkować urbanistycznie ten rejon – mówi Robert Kultys, przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta Rzeszowa.

Kiedy miasto ogłosi przetarg na budowę stadionu? – Jeszcze w grudniu. Kiedy pracowaliśmy nad pozyskaniem brakujących działek, jednocześnie trwał audyt dokumentacji, która została wcześniej wykonana na potrzeby budowy nowego stadionu. Na bazie tej pracy powstała nowa koncepcja tego obiektu, spełniająca zarówno wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, jak i Polskiego Związku Piłki Nożnej – mówi Dariusz Urbanik, wiceprezydent Rzeszowa odpowiedzialny za inwestycje.

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top