Poradnik

Kim są legalni bukmacherzy w Polsce?

Kim są legalni bukmacherzy w Polsce? 3

W Polsce branża bukmacherska rozwija się z roku na rok. Rozkwit można obserwować szczególnie od 2017 roku, kiedy w życie weszła nowelizacja ustawy hazardowej. Obstawianie w naszym kraju możliwe jest tylko u legalnych bukmacherów. Co kryje się pod tym terminem?

Jak zostać legalnym bukmacherem?

W Polsce oferowanie zakładów sportowych dozwolone jest wyłącznie dla podmiotów, które posiadają odpowiednie zezwolenie z Ministerstwa Finansów. Obecnie na liście legalnych bukmacherów na stronie Ministerstwa znajdują się 23 firmy. Jednak w każdym momencie może ta liczba wzrosnąć

Dużo zmieniła nowelizacja ustawy hazardowej w 2017 roku. Przed tą datą na polskim rynku działała jednocyfrowa liczba bukmacherów. Jednak zmiany w prawie ograniczyły szarą strefę, więc legalnie funkcjonujący mogli zyskać.

Bycie legalnym bukmacherem oczywiście wiąże się z przestrzeganiem prawa w danym kraju. W przypadku zakładów sportowych jest to także obowiązek odprowadzania podatku do stawki w wysokości 12%.

Co zmieniła nowelizacja ustawy hazardowej, że nagle polski rynek bukmacherów zanotował duże wzrosty? Choć już prędzej nie powinno się grać u nielegalnych operatorów, to jednak od kilku lat zostało to lepiej uregulowane. Tak obecnie istnieje Rejestr Domen Zakazanych, gdzie znajdują się wszystkie adresy nielegalnych hazardowych stron. Dostawcy Internetu mają obowiązek blokować takie witryny.

Choć oczywiście niektórzy mogą znaleźć sposoby na obejście tej blokady, to warto zaznaczyć, że za granie w zagranicznych zakładach sportowych, które nie mają odpowiedniego zezwolenie grozi kara w postaci grzywny lub nawet pozbawienia wolności.

Poza tym jak prędzej było wspomniane, bukmacherzy działający w Polsce muszą przestrzegać tutejszego prawa. To oznacza, że gracz może czuć się bezpiecznie ze swoimi danymi oraz pieniędzmi grając u takich operatorów. W przypadku firm, nad którymi nie ciąży żaden dodatkowy regulator nie ma takiej gwarancji.

Od razu też warto wspomnieć, że zostanie legalnym bukmacherem w Polsce wcale do łatwych nie należy. Zacznijmy od faktu, że spółka ubiegająca się o takie miano musi posiadać kapitał zakładowy na poziomie minimum 2 miliony złotych. Już to pokazuje, że na pewno nie jest to branża dla każdego. Poza tym sam koszt zdobycia licencji to kilkaset tysięcy złotych.

Jednak nawet posiadanie odpowiedniego kapitału jeszcze nic nie gwarantuje. Ministerstwo Finansów skrupulatnie rozpatruje każdy wniosek. Niektóre firmy od czasu złożenia do czasu otrzymania licencji czekały przez miesiące.

Na ten moment odpowiednie zezwolenie posiadają 23 podmioty, ale legalnych bukmacherów jest mniej. Niektóre firmy mimo już posiadania licencji, nadal przygotowują się do startu m.in. stawiając platformę. Na liście działających są m.in. takie marki jak STS czy Fortuna, które funkcjonują w Polsce już od lat dziewięćdziesiątych i oferowały swoje zakłady stacjonarnie jeszcze przed erą Internetu.

Obecnie zdecydowana większość nowych bukmacherów oferuje obstawianie meczów wyłącznie przez swoje strony online. Udział punktów stacjonarnych w ostatnich latach bardzo spadł i ten trend się nie odwróci. Natomiast samo prowadzenie bukmachera online to mniejsze koszty.

W związku z tym jak najbardziej można zrozumieć taką filozofię. Tak obecnie marki legalnych bukmacherów, które mają zezwolenie wyłącznie na działanie online i działają tylko w tej sferze to np. Betclic, eWinner, Betfan czy TotalBet.

Kim są legalni bukmacherzy w Polsce? 4

Gdzie znajdę informację o bukmacherach w Polsce

Czytając szczegóły dotyczące legalnych bukmacherów możesz pewnie mieć wątpliwości i obstawy, żeby nie trafić na tych bez zezwolenia Ministerstwa Finansów. Jednak możesz być spokojny, ponieważ jak prędzej było wspomniane – nielegalne witryny są blokowane. Choć niektóre firmy próbują to obejść.

Jeśli brakuje Ci wiedzy na temat obstawiania, to sprawdź portal Obstawiamy.info. Na tej stronie znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć o bukmacherach. Zarówno wszelkie szczegóły dotyczące właśnie legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce łącznie z ich recenzjami, porady dotyczące typowania, ale także analizy i propozycje typów na zdarzenia sportowe. Piłkę nożną, sporty walki, koszykówkę, hokej czy żużel.

Obstawianie w zakładach bukmacherskich dozwolone jest wyłącznie dla osób pełnoletnich. Jak prędzej było wspomniane – można grać wyłącznie u legalnych operatorów. Trzeba też mieć świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą obstawianie. Mianowicie uzależnienie od hazardu. Takie zachowania jak chęć odegrania się lub pożyczanie pieniędzy na typowanie świadczą o tym, że niezwłocznie powinno zaprzestać się uczestniczenia w zakładach sportowych i zwrócić o pomoc.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top