Turystyka

Kolejka wąskotorowa w Przeworsku (Pogórzanin) kończy sezon

przeworsk kolejka wąskotorowa pogórzanin

Przeworsk. Na stacji kolejki wąskotorowej w Przeworsku odbyło się dziś podsumowanie tegorocznego sezonu turystycznego wąskotorówki (Pogórzanin).

W ramach imprezy pod hasłem „Połączeni dziedzictwem kolejki” odbył się m.in. ostatni w tym sezonie przejazd kolejki, można było także zwiedzić przeworskie Muzeum Pożarnictwa czy obejrzeć okolicznościową wystawę w budynku stacji, specjalny pokaz strojów z przełomu XIX i XX wieku przygotowało Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary”.

Sporo atrakcji przygotowano też dla dzieci – były dmuchańce, strefa gier drewnianych czy możliwość wykonania brokatowego tatuażu. Grupa Rekonstrukcyjna „Damy i Huzary”.

Jak przypomina starosta przeworski Bogusław Urban, ten sezon był trudny z powodu remontów i odbudowy torowiska na dwóch odcinkach i związanej z tym krótszej trasy – z Przeworska do Łopuszki. Jednak kolejka mimo tego przewiozła znaczącą liczbę turystów – było ich 16 tysięcy.

Kolejka wąskotorowa w Przeworsku (Pogórzanin): będzie dalsza rewitalizacja trasy

Jak zapewniła w rozmowie z Radiem Rzeszów wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt, wsparcie finansowe dla kolejki jest i będzie przekazywane, po pierwszej transzy – w wysokości 12 milionów złotych już w poniedziałek będzie podpisana umowa na kolejne środki.

Jutro podpisanie kolejnej umowy na kolejne środki, ponad 30 milionów, łącznie to ogromna kwota 56 milionów i w 85 procentach to dofinansowanie ze środków marszałka Podkarpacia i ze środków zewnętrznych – powiedziała Anna Schmidt.

Jak dodała wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, oprócz tego jest też Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, a więc środki które płyną też na rewitalizację, która ma sprawić żeby kolejka była atrakcyjna nie tylko ze względu na przejazd, ale także na towarzyszące jej nowe, dodatkowe elementy.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top