Zabytki. Podkarpacki samorząd podpisał kolejne umowy z dwiema podkarpackimi parafiami – z Markowej i Lubaczowa.
Dofinansowanie zostanie wykorzystane m.in. na konserwację zabytkowych polichromii oraz na prace restauratorskie zabytków z Muzeum Konkatedralnego.
Umowy zostały podpisane z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Doroty w Markowej. Pieniądze z dofinansowania zostaną przeznaczone na konserwację i restaurację polichromii w kościele parafialnym oraz na prace przy zabytkowym ogrodzeniu wokół kościoła. Kwota dofinansowania to 2 mln złotych.
Druga umowa podpisana została z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubaczowie. Parafia otrzymała dofinansowanie na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków Muzeum Konkatedralnego, działającego przy parafii. Kwota dofinansowania to 800 tysięcy złotych.
Markowa to miejsce beatyfikacji i miejsce życia błogosławionej Rodziny Ulmów wraz z Dziećmi, a Lubaczów i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to miejsce, w którym znajduje się wiele pamiątek związanych z archidiecezją lwowską oraz miejsce naszych corocznych pielgrzymek – mówił marszałek Władysław Ortyl.
W ramach rządowego programu, województwo podkarpackie otrzymało dotacje na 17 zadań z zakresu ochrony zabytków, na łączną kwotę ponad 29 mln złotych.
Niebawem zarząd województwa podejmie decyzję o wyborze trzech kolejnych ważnych projektów do realizacji, na kwotę ponad 30 mln złotych.
Rządowy Program Odbudowy Zabytków wspiera samorządy w poprawie stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. Skierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami.
Dofinansowanie jest przyznawane na realizację zadań związanych z ochroną zabytków i opieką nad nimi. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego, albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.