Biznes

Komisja Europejska zatwierdziła program subsydiowanych kredytów dla dużych przedsiębiorstw

Komisja Europejska zatwierdziła program subsydiowanych kredytów dla dużych przedsiębiorstw

Komisja Europejska zatwierdziła polski program subsydiowanych kredytów o wartości 2,2 mld euro dla dużych przedsiębiorstw dotkniętych pandemią koronawirusa, podała KE. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) czeka jeszcze na 2 zgody – na pożyczki preferencyjne i instrumenty kapitałowe po 7,5 mld zł – i liczy na start tarczy dla dużych firm 1 czerwca, poinformował prezes PFR Paweł Borys.

„Polski program subsydiowanych kredytów o wartości 2,2 mld euro umożliwi Polsce dalsze wspieranie firm dotkniętych epidemią koronawirusa. Mechanizm ten pomoże firmom zaspokoić najpilniejsze potrzeby w zakresie płynności i kontynuować działalność, a także uruchomić inwestycje i utrzymać zatrudnienie podczas pandemii i po jej zakończeniu. Działamy w ścisłym kontakcie i we współpracy z Polską, tak jak i wszystkimi innymi państwami członkowskimi, po to, by krajowe środki wsparcia mogły być wprowadzane jak najskuteczniej i jak najszybciej, zgodnie z przepisami UE” – powiedziała wiceprzewodnicząca wykonawcza Margrethe Vestager odpowiedzialna za politykę konkurencji, cytowana w komunikacie.

Na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa Polska zgłosiła Komisji program subsydiowanych kredytów służący wsparciu firm dotkniętych pandemią koronawirusa. Łączna kwota kredytów przewidzianych w ramach programu wynosi 10 mld złotych polskich (ok. 2,2 mld euro).

Pomoc publiczna w ramach programu przyjmie formę subsydiowanych kredytów oprocentowanych na korzystnych zasadach. Programem, który jest skierowany głównie do dużych przedsiębiorstw, zarządzać będzie Polski Fundusz Rozwoju. Będzie on jednak dostępny również dla niektórych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) zarejestrowanych w Polsce, które będę spełniać określone przez Polskę kryteria, wskazano w materiale.

„Komisja uznała, że program zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa. W szczególności: (1) wysokość subsydiowanych kredytów dla każdej firmy jest ograniczona wielkością jej potrzeb w zakresie inwestycji lub kapitału obrotowego w przewidywalnej przyszłości, (2) kredyty mają ograniczoną wysokość i termin zapadalności (cztery lata), (3) zostaną przyznane nie później niż do końca bieżącego roku oraz (4) przewidują odpowiednie wynagrodzenie dla państwa polskiego” – czytamy w komunikacie.

Komisja uznała zatem, że środek jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa, podano dalej.

„@EU_Commission zatwierdziła 1 element #TarczaFinansowaPFR dla dużych firm w postaci pożyczek płynnościowych na 10 mld zł; jeszcze 2 zgody na pożyczki preferencyjne i instrumenty kapitałowe po 7,5 mld zł. Trwają prace i jest szansa na start programu 1 czerwca” – skomentował Borys na swoim profilu na Twitterze.

Tarcza finansowa zakłada ok. 100 mld zł subwencji (w tym 60 mld zł środków bezzwrotnych) wsparcia dla ponad 670 tys. przedsiębiorstw. Program składa się z 3 podstawowych komponentów: do mikrofirm trafi 25 mld zł, do małych i średnich firm 50 mld zł, a do dużych przedsiębiorstw 25 mld zł. Dla dużych firm, których zatrudnienie wynosi co najmniej 250 pracowników (całkowite zatrudnienie w grupie kapitałowej), a obrót przekracza 50 mln euro lub suma bilansowa przekracza 43 mln euro w ujęciu skonsolidowanym, w ramach tarczy finansowej PFR przewidziane jest finansowanie płynnościowe, pożyczki preferencyjne lub instrumenty kapitałowe na indywidualnie ustalanych z PFR warunkach.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top