Druk offsetowy służy do realizowania wydruków wysoko nakładowych. Korzystają z niego zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Świetnie nadaje się do produkcji materiałów reklamowych i wydruków czasopism, gazet i książek.
Kiedy warto skorzystać z druku offsetowego?
Druk cyfrowy czy druk offsetowy? Podstawy obydwu technik zna większość drukarzy, lecz nie każda z drukarni realizuje zlecenia przy użyciu zarówno pierwszej, jak i drugiej metody. Offsetu używa się przede wszystkim podczas produkowania:
- ulotek,
- katalogów,
- wizytówek.
Świetnie sprawdza się także podczas drukowania książek, gazet i czasopism. Druk offsetowy, w odróżnieniu od cyfrowego, umożliwia realizację wydruków w najwyższych rozdzielczościach, np. 4800 dpi. Mimo to standardowo wybiera się 300 dpi.
Specjaliści z branży poligraficznej sugerują, by z druku offsetowego korzystać podczas drukowania dużych nakładów. Wówczas będzie to opłacalne. W przypadku offsetu można stosować się do zasady ‒ im większy nakład, tym niższy koszt wydruku jednej strony. Warto pamiętać, że najdroższym etapem druku offsetowego nie jest wydruk, lecz samo uruchamianie maszyn, które są znacznie bardziej zaawansowane niż urządzenia cyfrowe.
Z druku offsetowego skorzystajmy, gdy:
- planujemy nakład powyżej 1000 egzemplarzy,
- chcemy wydrukować materiały reklamowe.
Co wpływa na koszt wydruku offsetowego?
Aby skorzystać z omawianej techniki drukarskiej, należy korzystać z maszyn offsetowych, których obsługa jest bardziej skomplikowana niż maszyn cyfrowych. Co więcej, w odróżnieniu od nich umożliwiają jednoczesne drukowanie kilku plików. Jednak by mogło się tak stać, drukarz wykonuje czynności, takie jak:
- przygotowanie kliszy,
- naświetlanie matrycy,
- przygotowanie blach,
- dobór farb,
- rozruch maszyn drukarskich.
Realizowanie wydruków offsetowych jest bardziej czasochłonne niż cyfrowych. W przypadku tych drugich wystarczy przesłać plik np. przez internet i ewentualnie wybrać dodatkowe zdobienia. Cały proces jest sterowany przez komputer i nie ma konieczności przygotowywania sprzętu drukującego. Warto też dodać, że do realizacji wydruków offsetowych należy zatrudnić specjalistę, a to również podnosi koszt całej usługi.
Jakie są zalety i wady druku offsetowego?
Zalety:
- Technika ta umożliwia uzyskanie wydruków w najwyższej jakości. Dzięki niej odwzorowujemy nawet najmniejsze detale, które będą mieć ostre, wyraziste kształty i żywe kolory.
- Możliwość drukowania i łączenia przestrzeni Pantone i CMYK.
Wady:
- Ograniczona możliwość personalizowania wydruków.
Drukowanie jasnych kolorów na ciemnym papierze bywa problematyczne.