News

Konfederacja: pozew zbiorowy branży fitness początkiem procesów i odszkodowań

Konfederacja: pozew zbiorowy branży fitness początkiem procesów i odszkodowań 1

Pozew zbiorowy branży fitness przeciwko rządowi i ministrowi zdrowia, to dopiero początek procesów, które najprawdopodobniej zakończą się odszkodowaniami, za co zapłacą wszyscy podatnicy, a powinni zapłacić urzędnicy i politycy – uważają przedstawiciele Konfederacji.

W miniony czwartek operatorzy klubów fitness złożyli w warszawskim Sądzie Okręgowym pozew zbiorowy przeciwko rządowi i ministrowi zdrowia, domagając się sądowego ustalenia odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa w związku z administracyjnymi zakazami prowadzenia działalności siłowni i klubów fitness, czyli za tzw. lockdown branży fitness.

„To jest konsekwencja tego, na co wskazywaliśmy od początku, że nie może minister zdrowia uchylać dowolnych wolności konstytucyjnych w drodze rozporządzenia” – oświadczył we wtorek poseł Konfederacji Krzysztof Bosak podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Mec. Jacek Wilk podkreślił, że „prawa i wolności konstytucyjne, w tym np. wolność prowadzenia działalności gospodarczej, może być ograniczona wyłącznie wtedy, kiedy dojdzie do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, i tylko na drodze ustawy”.

Zwrócił uwagę, że sędziowie nie są związani rozporządzeniami, a więc „najprawdopodobniej wskażą na brak konstytucyjności tych nielegalnych dekretów policyjnych, a co za tym idzie, działanie państwa na szkodę przedsiębiorcy”.

Według Bosaka, podobne pozwy będą składali także przedsiębiorcy z branż gastronomicznej i turystycznej.

W ocenie mec. Marka Szewczyka, urzędnicy i politycy powinni odpowiadać za skutki swoich „bezprawnych decyzji” nie tylko politycznie.

Przypomniał, że Konfederacja domaga się tego w programie „Polska na nowo”. „W takiej sytuacji urzędnicy i politycy byliby zobligowani do wypłacenia odszkodowań na rzecz branż, które zostały pozbawione możliwości zarobkowania, nawet jeżeli formalnie nie został wprowadzony jeden ze stanów nadzwyczajnych” – powiedział Marek Szewczyk.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top