Biznes

Kongres 590: Andrzej Duda wręczył nagrody najlepszym polskim firmom. Podkarpacie z Nagrodą Specjalną

kongres 590 2023 nagrody rzeszów

Rzeszów/Kongres 590 2022r. W auli Uniwersytetu Rzeszowskiego Prezydent RP Andrzej Duda wręczył statuetki najlepszym polskim firmom podczas jubileuszowej XX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Gala odbyła się w ramach siódmej edycji Kongresu 590, który przez dwa dni gości na Podkarpaciu. Nagrodę specjalną otrzymało Województwo Podkarpackie, które zostało docenione za innowacyjność oraz za bezprecedensową pomoc uchodźcom.

W gali uczestniczyła także małżonka prezydenta – Agata Kornhauser-Duda. Obecni byli także ministrowie i doradcy z Kancelarii Prezydenta, przedstawiciele rządu, a także parlamentarzyści. Samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek, wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz radni województwa. W wydarzeniu wzięła też udział wojewoda Ewa Leniart oraz prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Marszałek Władysław Ortyl przywitał gości wydarzenia w imieniu całej społeczności Podkarpacia, która, jak powiedział, w ostatnich miesiącach celująco zdała egzamin z człowieczeństwa, miłości bliźniego, wrażliwości i solidarności.

Właśnie rozpoczynamy galę 20. edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta w bardzo szczególnych okolicznościach. Tuż za granicą naszego województwa putinowska Rosja napadła na Ukrainę. To trudne okoliczności do debatowania, dyskutowania czy przyznawania nagród, gdy nasi sąsiedzi muszą chować się w schronach. Jednocześnie nie możemy bezczynnie patrzeć na ogrom zła, który dzieje się tuż obok. Musimy patrzeć w przyszłość, planować pomoc dla walczącej Ukrainy, a jednocześnie zwiększać wśród Polaków poczucie bezpieczeństwa – powiedział marszałek.

Marszałek powiedział także, że bardzo się cieszy, iż podobnie jak w latach ubiegłych najważniejsza nagroda gospodarcza przyznawana jest w stolicy Podkarpacia.

To dla nas olbrzymia nobilitacja. Chciałem za ten fakt bardzo podziękować, w szczególności za determinację i konsekwencję. Chcę zapewnić, że to godne i właściwe miejsce do honorowania najważniejszych przedsiębiorstw w kraju – zapewnił marszałek Ortyl.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta przyznawana jest raz do roku. Stanowi ona prestiżowe wyróżnienie dla polskich przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju gospodarki narodowej, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek Polski oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych. Nagroda jest przyznawana również zespołom badawczym oraz jednostkom naukowym, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną. O wyborze laureatów decyduje Prezydent RP Andrzej Duda. Nagroda Gospodarcza przyznawana jest w 5 kategoriach głównych (Lider MŚP, Narodowy Sukces, Międzynarodowy Sukces, Odpowiedzialny Biznes, Firma Rodzinna) oraz w 2 kategoriach specjalnych (Badania+Rozwój, STARTUP_PL).

Podczas gali zaprezentowane zostały najpierw firmy nominowane w poszczególnych siedmiu kategoriach. Każda odebrała pamiątkowe dyplomy z rąk członków kapituły. Statuetki laureatom wręczył zaś prezydent Andrzej Duda.

Spośród 21 nominowanych firm do Nagrody Gospodarczej Prezydenta laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

Ekoenergetyka–Polska SA

Lider MŚP: Ekoenergetyka–Polska SA zgłoszona przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Ekoenergetyka–Polska założona w 2009 roku w Zielonej Górze, to innowacyjna spółka technologiczna oraz jeden z liderów wśród producentów infrastruktury ładowania wysokiej mocy w Europie. Dostarcza systemy ładowania autobusów, e–trucków oraz pojazdów osobowych. Od początku działalności posiada własny zespół programistów, tworzących specjalistyczne oprogramowanie. Dysponuje własnym centrum badawczo–rozwojowym, dedykowanym elektromobilności. W ciągu dekady Ekoenergetyka zwiększyła zatrudnienie z 2 do ponad 700 pracowników oraz zdobyła klientów na całym świecie. Jest już obecna w 30 krajach, od Brazylii po Singapur.

H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych

Narodowy Sukces: H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o. zgłoszona przez Sieć Badawczą Łukasiewicz.

H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych z Poznania jest najstarszym producentem taboru kolejowego w Polsce. Pierwsze wagony ze znakiem „Cegielskiego” zostały wyprodukowane ponad sto lat temu. Spółka oferuje pojazdy szynowe oraz wózki kolejowe oparte o nowoczesne rozwiązania zgodnie z hasłem: „Zmieniamy siebie, zmieniamy kolej”. Swoją ofertę kieruje zarówno do odbiorców krajowych, jak i zagranicznych. W perspektywie najbliższych lat planuje poszerzyć platformę pojazdów szynowych PLUS o pojazd z wodorowo–elektrycznym układem zasilania.

Advanced Protection Systems

Międzynarodowy Sukces: Advanced Protection Systems SA zgłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Advanced Protection Systems z Gdyni tworzy pionierskie radary FIELDctrl i systemy antydronowe SKYctrl, które wykrywają i neutralizują bezzałogowe statki powietrzne. Produkty spółki ochraniają najważniejsze lokalizacje na całym świecie. Firma współpracuje m.in. z korporacjami telekomunikacyjnymi z Regionu Zatoki Perskiej, siecią lotnisk w Norwegii czy Portem Gdynia. Ich system antydronowy SKYctrl trafił też pod koniec września na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy i jest już używany w warunkach bojowych, gdzie zwalcza wrogie bezzałogowe statki powietrzne.

RST Roztocze

Odpowiedzialny Biznes: RST Roztocze sp. z o.o. zgłoszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Polską Grupę Motoryzacyjną RST Roztocze powstało w 1991 roku w przydomowym garażu. Firma jest dziś jednym z największych w Europie producentem zamknięć przemysłowych stosowanych m.in. w energetyce, telekomunikacji, kolejnictwie, klimatyzacji, przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym. Jest członkiem wielu klastrów i organizacji branżowych. Prowadząc Fundację Parasol Roztocza, jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie, od wielu lat pomaga chorym dzieciom i osobom niepełnosprawnym, dba o środowisko naturalne, wspiera szkolnictwo zawodowe, promuje sport i ideę wolontariatu pracowniczego. Firma zatrudnia blisko 1000 osób.

STER

Rodzinna Firma: STER sp. z o.o. zgłoszony przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu Ster to firma, która na przestrzeni 30 lat stała się jednym z wiodących producentów siedzeń i foteli dla komunikacji masowej. Dzięki zastosowaniu oryginalnych rozwiązań konstrukcyjnych, producent dostarcza klientom produkty spełniające najwyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Firma prowadzi własny instytut badawczo–rozwojowy, w którym udoskonala swoje wyroby, wyróżniające się najwyższą jakością. Ster realizuje projekty dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów, działając globalnie.

ADJ Nanotechnology

Badania+Rozwój: ADJ Nanotechnology sp. z o.o. zgłoszone przez Politechnikę Warszawską ADJ Nanotechnology rozpoczęła działalność w 2019 roku w Białostockim Parku Naukowo–Technologicznym, jako spółka spin–off Politechniki Warszawskiej. Spółka opracowuje innowacyjne dodatki nanocząsteczkowe o unikatowych właściwościach bioaktywnych. Przeciwdrobnoustrojowe powłoki lakiernicze mają zastosowanie m.in. w wyrobach papierniczych i tekstylnych. Zespół ADJ otrzymał wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości 2022. Spółka jest obecna na mapie ekosystemu Radar Innowacji Przemysłu 4.0, jest członkiem klastra Nanonet oraz aktywnie działa nad dalszym rozwijaniem nanotechnologii.

Chronospace

STARTUP_PL: Chronospace sp. z o.o. zgłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Chronospace jest prężnie rozwijającym się startupem technologicznym. Firma zajmuje się tworzeniem autorskich rozwiązań opartych m.in. o technologię VR/AR/MR. Realizuje gry edukacyjne i rozrywkowe (PC, konsole oraz VR), aplikacje, symulatory treningowe, szkolenia, przemysł 4.0 oraz wirtualne spacery w pełnej grafice 3D wraz z najważniejszym elementem, czyli pełnym scenariuszem. Dzięki temu powstaje możliwość odwzorowania dowolnego okresu historycznego, przedmiotu, inscenizacji z niespotykanymi dotychczas szczegółami zarezerwowanymi wcześniej wyłącznie dla gier klasy AAA.

Prezydent przyznał też nagrodę indywidualną, którą otrzymała Beata Drzazga.

Nagroda Specjalna dla Województwa Podkarpackiego

Podczas gali Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w wyjątkowy sposób zostało uhonorowane województwo podkarpackie, które otrzymało nagrodę specjalną, za tworzenie szczególnych warunków do rozwoju innowacji. Tą nagrodą prezydent chciał docenić także „mieszkańców województwa podkarpackiego, podkarpacką administrację rządową oraz samorządową za organizację bezprecedensowej w swojej skali pomocy dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy”. Statuetkę z rąk prezydenta RP odebrali wspólnie: wojewoda Ewa Leniart oraz marszałek Władysław Ortyl.

kongres 590 2023 nagroda specjalna

fot. Mateusz Romankiewicz

Jesteśmy bardzo miło i pozytywnie zaskoczeni przyznaniem tej nagrody. Od lat znajdujemy się w czołówce innowacyjnych województw. Mamy kreatywnych przedsiębiorców, którzy szukają nowoczesnych rozwiązań, sięgają po dofinansowania, a ostatni festiwal start-upów tylko to potwierdził. Nagrodę odebraliśmy z panią wojewodą, ale to wyróżnienie dla całego województwa – powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl.  

Honorowy tytuł „Miasta-Ratownika” dla Rzeszowa

Prezydent Andrzej Duda przekazał także prezydentowi Rzeszowa honorowy tytuł „Miasta-Ratownika” przyznany stolicy Podkarpacia przez prezydenta Ukrainy – Wołodymyra Zełenskiego.

kongres 590 konrad fijołek rzeszów miasto ratownik

Zabierając głos prezydent Andrzej Duda pogratulował wszystkim nominowanym firmom, a szczególnie laureatom. Jak zapewnił, są nie tylko prężnie działające przedsiębiorstwa, ale także pewne, sprawdzone:

To są firmy bardzo dokładnie sprawdzone. Zawsze. Można być w 100% pewnym, że firma, która jest laureatem konkursu, to firma wypłacalna, zatrudnia na umowę o pracę, płaci pracownikom, nie ma żadnych problemów prawnych, jest wiarygodnym partnerem – mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent dziękował wszystkim firmom za to właśnie, że dają pracę, tworzą różne formy zatrudnienia, wypłacają na czas pensje.

Jesteście wzorcem! Perłami polskiej gospodarki! – powiedział do nominowanych firm prezydent Andrzej Duda.

Prezydent mówiąc o specjalnej nagrodzie przyznanej dla województwa podkarpackiego powiedział, że to wyróżnienie jest między innymi za to, że Podkarpacie jest liderem rozwoju gospodarczego, a do tego jest regionem pełnym optymizmu

Dzięki temu optymizmowi, dzięki temu pozytywnemu podejściu, ale także dzięki znajomości realiów często trudnego życia przez mieszkańców tego regionu, wierzę w to głęboko, ten region udzielił tak daleko idącej pomocy naszym gościom z Ukrainy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Prezydent podkreślił też ogromną rolę Rzeszowa w przyjmowaniu uchodźców, ale także w niesieniu pomocy na Ukrainę:

Gdyby nie Rzeszów Ukraina najprawdopodobniej by nie przetrwała, proszę mi wierzyć. Nie będę mówił o szczegółach, ale tak właśnie jest – zapewnił prezydent Andrzej Duda. 

źródło: Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top