News

Konsul Mongolii w Krakowie Urtnasan Tsakhiur z wizytą w Rzeszowie. Co było celem?

konsul mongolia Urtnasan Tsakhiur rzeszów
Foto Mateusz Romankiewicz

Rzeszów. To nie pierwszy pobyt na Podkarpaciu konsula Mongolii w Krakowie Urtnasan Tsakhiur.

Poprzednio Honorowy Konsul Mongolii odwiedziła region  w październiku 2021 roku, z okazji wręczenia nagrody im. Benedykta Polaka w Łańcucie.  

W czasie wizyty u marszałka województwa w Rzeszowie rozmowy koncentrowały się wokół kwestii współpracy w zakresie kultury i sztuki. Konsul zachęcała do ożywienia współpracy kulturalnej oraz w sferze edukacji. Pretekstem do zawiązania bliższych relacji może stać się wystawa prezentująca Mongolię, która mogłaby gościć w WDK w Rzeszowie.

Wiosną 2019 roku na Podkarpaciu zaprezentowana została wystawa „Piękna Mongolia”, czyli cykl fotografii, których autorem jest słynny mongolski fotograf Bayar Balgantseren. Na wernisażu zorganizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie pojawił się wówczas m.in. Ambasador Mongolii Bataa Nemekh.

Oprócz możliwości ponownego zaprezentowania w tej formie uroków Mongolii w Rzeszowie, rozmawiano także o organizacji koncertu Mongolskiego Zespołu Ludowego „Sedaa”, który mógłby przybliżyć tradycje mongolskiego folkloru.

Ważnym tematem spotkania była także kwestia współpracy gospodarczej. Marszałek Władysław Ortyl zaproponował możliwość organizacji spotkania przedsiębiorców w Mongolii
z przedstawicielami biznesu oraz organizacji około biznesowych z Podkarpacia.

źródło: Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top