Poradnik

Kontrola przesunięcia liniowego. Jakie wskaźniki położenia zastosować – elektryczne czy mechaniczne?

kontrola przesunięcia liniowego Newtech Engineering

Wskaźniki położenia są jednym z najbardziej powszechnych i użytecznych typów dostępnych czujników, dbają one o prawidłowe działanie wielu zakładów, w których stosuje się automatykę przemysłową. Wskaźniki używane są w przeróżnych branżach m.in w przemyśle motoryzacyjnym czy też medycznym. Wyczuwają obecność obiektu i sygnalizują jego wykrycie sterownikowi, wykorzystywane są do monitorowania wielu różnych warunków i sygnałów, np. w przypadku kontrolowania przesunięcia liniowego na taśmie produkcyjnej lub do wykrywania otwarcia lub zamknięcia drzwi.

Rodzaje wskaźników położenia

Mechaniczne wskaźniki położenia wykorzystują mechanizmy fizyczne do pomiaru względnego położenia dwóch lub więcej obiektów. Najbardziej rozpowszechnionym typem jest czujnik zegarowy, który wykorzystuje obracającą się tarczę z otworami do pomiaru odstępu między dwiema częściami – gdy stykają się one ze sobą, tarcza jest prostopadła do końca mierzonej części. Niektóre typy mechanicznych wskaźników położenia wykorzystują źródło światła zamiast tarczy i wskaźnika; są to tzw. pióra świetlne. W tym przypadku dioda LED na jednym końcu emituje światło, które przechodzi przez przezroczystą tarczę na papier światłoczuły, który znajduje się na drugim końcu (lub w niektórych przypadkach na wyświetlacz cyfrowy). W razie potrzeby tarcza obraca się w pełnym zakresie ruchu i blokuje lub odblokowuje światło przed dotarciem do punktu docelowego, a także włącza/wyłącza je w odpowiednich momentach (zwykle po przejściu nad określonymi oznaczeniami).

Elektroniczne wskaźniki położenia wykorzystują energię elektryczną do pomiaru względnego położenia dwóch lub więcej obiektów. Jednym z typów jest wyłącznik zbliżeniowy, który wykorzystuje elektromagnes (lub inne środki) do wykrywania metalowych obiektów znajdujących się w pobliżu; gdy obiekt przejdzie obok, jego obecność resetuje wyłącznik i wysyła komunikat do sterownika. Elektroniczne wskaźniki położenia stosowane są nie tylko w przemyśle, znajdują one zastosowanie w takich urządzeniach jak:

  • dźwigi
  • windy
  • przenośniki taśmowe.

Różnice pomiędzy wskaźnikiem mechanicznym i elektronicznym

Aby zrozumieć różnicę między mechanicznymi i elektronicznymi wskaźnikami położenia, należy zrozumieć ich działanie. Mechaniczne wskaźniki położenia wykorzystują fizyczną dźwignię lub tarczę do wskazywania położenia wału. Ten typ wskaźnika jest najczęściej stosowany w warunkach przemysłowych, gdzie występuje wiele ruchomych części i operator musi dokładnie wiedzieć, gdzie znajduje się wał przez cały czas. Elektroniczne wskaźniki położenia są częściej stosowane w mniejszych maszynach, które wymagają precyzyjnego sterowania, ale nie wymagają tak dużo miejsca. Tego typu wskaźniki wykorzystują sygnał elektryczny zamiast fizycznej dźwigni lub pokrętła, aby wskazać położenie wału.

Jak wybrać odpowiedni wskaźnik położenia?

Wybór odpowiedniego wskaźnika położenia dla Twojej produkcji jest bardzo ważny. W końcu chcesz mieć pewność, że wybierając odpowiedni wskaźnik położenia uzyskasz możliwie najdokładniejsze i rzetelne informacje, aby podejmować decyzje, które pomogą w polepszaniu jakości produktów Twojej firmy. Obecnie na rynku najpop

Ustaw obrazek wyróżniający

ularniejszymi wskaźnikami są: mechaniczne i elektroniczne. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem wskaźnika położenia dla swojej firmy, oto kilka rzeczy, które należy rozważyć:

  • Jaka jest jego dokładność? Najlepsze wskaźniki położenia dają bardzo dokładne pomiary, dzięki czemu można zmaksymalizować wydajność i unikać wypadków.
  • Czy jest łatwy w użyciu? Dobre wskaźniki położenia są łatwe w konfiguracji i obsłudze, dzięki czemu nawet użytkownicy nie techniczni mogą szybko nauczyć się, jak efektywnie i prawidłowo z nich korzystać.
  • Czy jest trwały? Profesjonalne wskaźniki położenia są odporne na zużycie w miarę upływu czasu – zwłaszcza jeśli są używane regularnie – dzięki czemu nie ulegają przedwczesnemu uszkodzeniu i nie stają się przestarzałe, zanim nadejdzie ich czas!

Przed zakupem wskaźnika położenia warto również wziąć pod uwagę ilość czasu, jaką trzeba poświęcić na ich konfiguracje i kalibracje, nie chcesz przecież kupować urządzenia do kontroli przesunięcia liniowego, które będziesz używał sporadycznie, a czas na jego ustawienie przekroczy czas jego używania.

Podsumowanie

Kontrola przesunięcia liniowego to ważny element nowoczesnej automatyki przemysłowej, od prawidłowego działania tychże elementów zależy wiele gałęzi gospodarki. Zaleca się, aby przed zakupem skontaktować się z profesjonalistami, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu potrafią dobrać efektywne urządzenie. Nowoczesne urządzenia do kontroli położenia znajdziesz w ofercie Newtech Engineering.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top