Inwestycje

Kontrowersje wokół fabryki baterii spółki z Grupy SK na Węgrzech: zachorowania i protesty przeciwko inwestycjom

sk nexilis stalowa wola

SK Innovation/Węgry. W wyniku wdychania toksycznej substancji na placu budowy fabryki baterii do samochodów elektrycznych w środkowych Węgrzech zachorowały dziesiątki osób.

Tak wynika z informacji, do których dotarł portal Wolna Europa.

Do wydarzenia miało dojść we wtorek na placu budowy fabryki baterii w miejscowości Ivancsa, 60 km na południe od Budapesztu. Inwestycja jest prowadzona przez firmę SK Innovation z Korei Południowej.

„Do powietrza dostała się substancja wdychana przez kilkadziesiąt osób, które zachorowały, wymiotowały i miały biegunkę, a kilka z nich miało wysypkę” – wynika z informacji portalu.

Osoby, które zachorowały, miały pracować bez odzieży ochronnej z metalami ciężkimi, takimi jak kobalt i nikiel.

„Kierownictwo fabryki wysłało pracowników na badania lekarskie, ale narzuciło ścisłą blokadę informacyjną” – napisał portal Wolna Europa. Policja stwierdziła, że prowadzi dochodzenie „w sprawie podejrzenia o zaniedbanie zagrożenia w trakcie pracy”.

Jak informują węgierskie media, w środę rano teren parku przemysłowego w Ivancsa został otoczony przez około 300 pracowników z powodu niewypłacanych od tygodni wynagrodzeń. Demonstracja spowodowała poważne zakłócenia komunikacyjne, w tym na odcinku autostrady M6, biegnącej z Budapesztu do południowej granicy z Chorwacją.

Jak podaje dziennik „Nepszava”, coraz więcej ludzi protestuje przeciwko budowie fabryk baterii w Debreczynie na wschodzie Węgier. W sierpniu 2022 roku rząd w Budapeszcie poinformował, że chińska firma CATL zainwestuje tam 7,3 mld euro w fabrykę baterii. Jest to największa zagraniczna inwestycja w historii Węgier.

Według badania kwestionariuszowego, przeprowadzonego w Debreczynie przez lokalnych aktywistów wśród 3 tys. mieszkańców regionu, aż 88 proc. nie chce budowy w pobliżu ich miejsca zamieszkania. W porównaniu z podobnymi badaniami z jesieni zeszłego roku jest to wzrost o 11 punktów procentowych – podkreśla „Nepszava”. (PAP)

Przypomnijmy:

Na terenach strefy gospodarczej w Stalowej Woli trwa budowa fabryki folii miedzianej do baterii służących do samochodów elektrycznych koreańskiej firmy SK Nexilis (Grupa SK).

Proces produkcji w nowej fabryce ma obejmować m.in. wstępną obróbkę surowca, proces trawienia miedzi, proces powlekania elektrolitycznego, cięcie oraz kontrolę jakości produktu wraz załadunkiem do transportu. Szacowana wielkość produkcji to ok. 137 ton na dobę i 50 tys. ton rocznie.

Koreański zakład ma wytwarzać 50 tys. ton folii rocznie, a produkcja ma się rozpocząć w drugiej połowie 2024 roku.

To największa zagraniczna inwestycja w Polsce Południowo-Wschodniej. Zakład ma być zasilany energią z odnawialnych źródeł (OZE).

Koreański inwestor ulokował zakład na terenie nowo powstałego strategicznego parku przemysłowego w Stalowej Woli zarządzanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top