News

Konwój z elementami maszyny TBM przejedzie przez Nisko. Będą utrudnienia w ruchu

tbm transport konwój nisko rzeszów trasa

TBM/Nisko. W sobotę odbędzie się kolejny przejazd konwoju, który transportuje elementy maszyny TBM, która wydrąży tunel w ramach budowy odcinka szlaku Via Carpatia koło Rzeszowa.

Kierowcy, który będą poruszać się po podkarpackich drogach muszą spodziewać się utrudnień na trasie przejazdu konwoju.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, transport wyruszy w sobotę o godz. 22 z MOP Bukowa i będzie poruszał się drogą ekspresową S19. „Następnie na węźle Rudnik nad Sanem konwój zjedzie na drogę krajową nr 77 w kierunku Niska. W Nisku będzie jechał ulicami: Wolności, PCK i Rzeszowską. Na ul. PCK zaplanowano 45-minutową przerwę” – podała Rarus.

Po zakończeniu przerwy transport kolejno – ul. Rzeszowską, drogą wojewódzką nr 878 (dawna DK19) dojedzie do węzła Nisko, gdzie zjedzie na drogę ekspresową S19, a następnie powróci na drogę wojewódzką nr 878. Będzie przejeżdżał przez miejscowości Nowosielec, Jeżowe i Kamień. Następnie wjedzie na drogę ekspresową S19 na węźle Łowisko i dalej drogą ekspresową dojedzie do MOP Kamień, gdzie zaplanowano postój do niedzielnej nocy.

Jak zaznaczyła Rarus, transport maszyny TBM będzie się poruszał z prędkością do 10 km/h w obrębie obiektów mostowych, a poza nim w granicach 20-30 km/h.

„W związku z tym w czasie przejazdu konwoju drogą ekspresową S19 z MOP Bukowa do węzła Rudnik nad Sanem, może tworzyć się zator na jezdni w kierunku Rzeszowa. W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych” – zaapelowała rzeczniczka.

Utrudnienia na kierowców będą też czekały, kiedy konwój ok. godz. 23.30 zjedzie z S19 na węźle Rudnik nad Sanem na DK77. Wówczas nastąpią czasowe zamknięcia dróg. Będą to kolejno: DK77 od węzła Rudnik nad Sanem do skrzyżowania z DW878 (odcinek obwodnicy Stalowej Woli i Niska), odcinek DW 878 pomiędzy DK77 a ul. Wolności w Nisku oraz w samym Nisku ul. Lubelska, Wolności, PCK i Rzeszowska. Utrudnienia potrwają do godz. 2 w nocy z soboty na niedzielę.

Następnie kolumna będzie się poruszała DW878 (dawna DK19). Na czas jej przejazdu odcinek DW878 od skrzyżowania z ul. Rzeszowską w Nisku do węzła Łowisko na S19 będzie dla kierunku Rzeszów – Lublin zamknięty dla ruchu. Dla kierunku Lublin – Rzeszów nie będzie możliwości wyprzedzenia kolumny. Po przejeździe kolumny, ruch pojazdów będzie sukcesywnie przywracany. Na skrzyżowaniu DW878 z S19 (jest to węzeł Nisko), ok. godz. 3 w nocy planowane są całkowite zamknięcia zarówno DW878, jak i S19. Utrudnienia te potrwają ok. 30 minut.

Kolumna ok. godz. 5 wjedzie na węzeł Łowisko i wówczas zamknięta dla ruchu zostanie droga ekspresowa S19 na odcinku od węzła Łowisko do węzła Sokołów Małopolski Północ.

Jak podała Rarus, kierowcy będą korzystać z objazdu drogą wojewódzką nr 878. Ruch pojazdów w kierunku Lublina będzie odbywał się bez utrudnień.

W niedzielę o godz. 22 konwój wyruszy z MOP Kamień i będzie poruszał się drogą ekspresową S19. Następnie na węźle Rzeszów Wschód konwój zjedzie na autostradę A4 w kierunku Krakowa. Do węzła Rzeszów Zachód będzie poruszał się A4, jadąc pod prąd. Na węźle Rzeszów Zachód transport wjedzie na drogę ekspresową S19, którą dotrze do węzła Rzeszów Południe, gdzie zaplanowano postój.

Jak podała Rarus, w związku z transportem maszyny TBM czasowo będą zamykane odcinki dróg: S19 – na odcinku węzeł Łowisko – węzeł Rzeszów Wschód dla kierunku Rzeszów – Lublin; A4 będzie zamknięta na odcinku węzeł Rzeszów Zachód – węzeł Rzeszów Wschód dla kierunku Kraków – Korczowa oraz znowu S19 – na odcinku węzeł Rzeszów Zachód – węzeł Rzeszów Południe dla kierunku węzeł Rzeszów Zachód – Barwinek.

„Na czas przejazdu transportu całkowicie zostanie zamknięty dla ruchu odcinek S19 pomiędzy węzłami Jasionka-Sokołów Małopolski Północ” – dodała rzeczniczka.

Na wszystkich węzłach i wjazdach na czas przejazdu konwoju zostaną wystawione posterunki informujące o alternatywnej trasie przejazdu.

Transport największych elementów maszyny TBM, która wydrąży tunel w ramach budowy odcinka drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica, trwa już od kilku dni.

Prace przy drążeniu tunelu rozpoczną się w przyszłym roku. Tunel drogowy będzie wykonany metodą mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM o długości 112 m i masie 4000 ton, z tarczą wiercącą o średnicy 15,2 m. Jest to o 1,7 m więcej niż średnica Wyspiarki, która wydrążyła tunel w Świnoujściu.

Fragment S19 realizowany jest w systemie „projektuj i buduj”. Wykonawca – konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción – opracował dokumentację techniczną, uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i aktualnie prowadzi roboty budowlane. Wartość kontraktu to ponad 2,2 mld zł. Zakończenie prac zaplanowano w 2026 r.

W ramach inwestycji oprócz tunelu powstaną też: węzeł Babica, sześć estakad, dwa wiadukty nad S19 i dwa lądowiska dla śmigłowców. Wybudowane zostanie również pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top