Poradnik

Korzyści dla firmy z systemu WMS

wms system erp

Rozwój technologii doprowadził do tego, że firmy coraz częściej korzystają z programów oraz rozwiązań, które nie tylko pozytywnie wpływają na jakość dostarczanych usług, ale również ułatwiają oraz przyspieszają wszystkie procesy, zachodzące w danym przedsiębiorstwie. Przykładem jest właśnie WMS, który jest systemem służącym do zarządzania i kontroli procesu produkcji w danej firmie. Żadna duża firma nie obejdzie się bez odpowiedniego systemu WMS.

WMS co to?

WMS to skrót od (Warehouse Management System) jest to zasadniczo oprogramowanie informatyczne, którego nadrzędnym celem jest efektywne zarządzanie magazynem oraz optymalizacja pracy na jego obszarze. Odpowiednio dobrany system WMS jest jednym z najważniejszych elementów kompleksowego systemu ERP (Enterprise Resources Planning) i pozwala on na zoptymalizowanie wielu procesów logistycznych, które zachodzą w danym przedsiębiorstwie.

Jakie korzyści zapewnia system WMS?

WMS to przede wszystkim niezwykle wygodne narzędzie pracy, które sprawi, że pracownicy o wiele szybciej będą w stanie wykonać dedykowane zadania związane z pracami magazynowymi, do których zaliczyć można między innymi:

 • wydawanie towaru z magazynu firmy;
 • przyjmowanie towaru na dany magazyn/y należące do danego przedsiębiorstwa;
 • znajdowanie towaru poprzez znakowanie półek i regałów;
 • zarządzanie wysyłkami towaru do klientów;
 • wsparcie zamówień danych komponentów na przykład do działu produkcji w danym przedsiębiorstwie;
 • monitorowanie stanów magazynowych, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, zgłaszanie zapotrzebowania na towar, jeżeli stan magazynowy osiągnie poziom alarmowy;
 • wsparcie prac księgowych, które mają miejsce w firmie;
 • wdrożenie automatyzacji funkcjonowania magazynu w przedsiębiorstwie

Zarządzanie magazynem jest ważnym elementem systemu ERP w firmie, dlatego też WMS jest tak popularnym rozwiązaniem stosowanym zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach.

system erp wms

Zalety wynikające z wdrożenia systemu WMS

Jak widać system WMS posiada wiele funkcjonalności, które czynią z niego kluczowy komponent ERP. Jakie są jednak najważniejsze zalety WMS? Należy do nich zaliczyć między innymi:

 • Usprawnienie pracy magazynu  – zdecydowanie najważniejszą zaletą wynikającą z wdrożenia WMS jest usprawnienie pracy magazynu w danej firmie. Automatyzacja procesów związanych np. z wpisywaniem produktów czy kontrolą ich stanu magazynowego sprawia, że praca jest o wiele szybsza, a przede wszystkim, łatwiejsza. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorstw, które posiadają relatywnie dużo towaru na stanie lub muszą kontrolować stan kilku magazynów. System WMS znacznie ułatwia im pracę.
 • Usprawnienie procesu wysyłki towaru do klientów  – system WMS pozwala również na szybką rejestrację zamówienia na wysyłkę, złożonego przez klienta. Na jego podstawie pracownik przygotowuje zamówienie, a następnie generuje tak zwany WZ (Wydanie Zewnętrzne), który aktualizuje na bieżąco stany magazynowe.
 • Automatyzacja planu produkcyjnego  – system WMS jest tak naprawdę synonimem dobrze prowadzonego planu produkcji. Dzięki temu oprogramowaniu ERP dział produkcji w danej firmie, może planować ją pod kątem stanów magazynowych oraz szybkości rotacji danego produktu. Dzięki temu dział produkcji może na bieżąco zamawiać potrzebne komponenty po to, aby finalny produkt był dostępny nie tylko w wymaganym dniu, ale również w potrzebnej ilości.
 • Obniżenie kosztów oraz poprawa jakości usług  – nie jest żadnym zaskoczeniem fakt, że dokładniejsza kontrola stanów magazynowych siłą rzeczy zmniejsza koszty, zwłaszcza te związane z amortyzacją produktów oraz ich składowaniem. WMS ma bowiem stały podgląd ilości asortymentu co pozwala na uniknięcie zjawiska jakim jest generowanie złogów. Kontrola stanu magazynowego pozwala również na odpowiednie zaplanowanie tempa produkcji, co znacząco wpływa na poprawę jakości oferowanych przez firmę usług. Pozwala to bowiem na obniżenie do minimum ryzyka wystąpienia sytuacji, w której nagle okazuje się, że produkt nie może być dostarczony do klienta na czas, ponieważ brakuje odpowiednich komponentów.

Analizując temat, można zauważyć, że w pewnym momencie rozwoju firmy, zwłaszcza jeżeli mówi się o dużym przedsiębiorstwie, które musi obsługiwać wiele magazynów, wdrożenie systemu WMS jest koniecznością. Odpowiedni WMS nie tylko usprawni procesy, które zachodzą w firmie, ale przede wszystkim zwiększy jakość oferowanych przez nią usług.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top