News

Kraska: Do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja

kraska restrykcje maseczka szczepienia
fot. gov.pl (archiwum)

Z powodów technicznych nie jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich Polaków w ciągu 1-2 tygodni, więc, mimo że szczepionka się pojawi, to do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W poniedziałek na antenie TVP Info wiceszef resortu zdrowia powiedział, że w styczniu w Polsce pojawi się 1 mln 100 tys. szczepionek, czyli wystarczy na 500 tys. pracowników służby zdrowi. Jest to faza „0”.

Wiceminister zwrócił jednocześnie uwagę, że „niestety nie wszyscy medycy będą chcieli się zaszczepić na koronawirusa”. „W tej fazie, kiedy prowadzone są listy chętnych do szczepienia służby zdrowia w ponad 500 polskich szpitalach, niestety szczepionka nie cieszy się popularnością” – zauważył wiceszef resortu zdrowia.

„Powinniśmy dać przykład Polakom, że warto się szczepić. Nawet, jeśli przechorowaliśmy i jestem tzw. +ozdrowieńcami+ nie mamy pewności, że po raz drugi nie zachorujemy” – ocenił Kraska.

Zapowiedział, że w kampanii promującej szczepienie na COVID-19 wezmą udział zarówno lekarze, politycy, jak i celebryci.

Na pytanie czy grozi Polsce trzecia fala pandemii, wiceminister odpowiedział, że sama szczepionka nie wystarczy, by uchronić wszystkich przed zakażeniami. Zaznaczył, że wciąż potrzeba zachowywać dystans społeczny.

„Kiedy przychodziła druga fala pandemii, liczba dziennych zachorowań była na poziomie ok. tys. osób. Tymczasem teraz mamy ok. 10 tys. zakażeń dziennie, więc jeśli pojawi się trzecia fala pandemii, wówczas skutki dla polskiej służby zdrowia byłyby znacznie gorsze niż po drugiej fali” – ocenił Kraska.

Podkreślił, że sama szczepionka będzie zabezpieczała Polaków przed zakażeniem, ale bezpieczeństwo pojawi się w perspektywie dłuższego czasu niż najbliższe miesiące. „Z powodów technicznych nie jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich Polaków w ciągu 1-2 tygodni, więc, mimo że ona się pojawi, wciąż do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja” – zapowiedział. (PAP)

1 komentarz

1 komentarz

  1. Ozzy45

    17 grudnia 2020 at 01:10

    Co ty capie opowiadasz bzdury grypa nie łanie raz za razem , maseczki nie chronią przed niczym i są szkodliwe , dezynfekcja jest szkodliwa ,dystans społeczny jest szkodliwy ,pajace w (nie) rządzie szkodliwe .płyn w ampułce do szczepienia szkodliwa trucizna .trzeba nie stosować zaleceń i nie będzie problemu .Wypierdolić przekrętów z (nie)rządu i problemy znikną , a grypa jak była tak i będzie na chwilę obecną pogoda jej sprzyja , ale do wiosny już nie tak daleko to grypa zacznie odpuszczać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top