Poradnik

Kredyt celowy – czym jest i na co go przeznaczyć?

kredyt celowy kalkulator rankomat
fot. freepik.com

Banki udzielają rozmaitych rodzajów kredytów. W zależności od typu czy kwoty zobowiązania kredytobiorca musi się liczyć z różnymi wymaganiami oraz kosztami. Niekiedy kredyt może być udzielony na bliżej nieokreślony, dowolny cel. Innym razem służy jednak do sfinansowania konkretnego przedsięwzięcia. W tym drugim przypadku mówi się o kredycie celowym. Sprawdź, co to takiego.

Czym jest kredyt celowy?

Kredyt celowy to kredyt pozwalający sfinansować ściśle określony wydatek. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy do dowolnego wykorzystania. Cel zaciągnięcia zobowiązania jest zawarty w umowie kredytowej, a pieniądze muszą być wydane zgodnie z tymi zapisami.

Kredyt celowy pod pewnymi względami jest podobny do kredytu konsumpcyjnego, ale istnieją również znaczące różnice. Polegają one na przykład na tym, że:

  • zazwyczaj kredytobiorca nie otrzymuje środków pieniężnych na swoje konto, a są one przelewane bezpośrednio do oferenta dobra lub usługi, którego koszt ma pokryć kredyt;
  • wymagane może być również przedstawienie dokumentów potwierdzających wykorzystanie środków zgodnie z ich przeznaczeniem;
  • przedmiot umowy kupna zwykle jest również zabezpieczeniem kredytu celowego.

W związku z tym kredyt celowy jest bezpieczniejszy z punktu widzenia banku. Oznacza to, że kredytobiorca może zazwyczaj liczyć na lepsze warunki i uzyskać wyższą zdolność przy tym typie zobowiązania. Najlepszym przykładem kredytu celowego jest kredyt hipoteczny, który stanowi jedną z jego form. Fundusze z banku można jednak również uzyskać na wiele innych celów.

Na co można uzyskać kredyt celowy?

Kredyty celowe są udzielane przede wszystkim na zakup przedmiotów, praw i nieruchomości zwiększających wartość majątku kredytobiorcy. Najczęściej środki uzyskane w ten sposób przeznaczane są na:

  • zakup nieruchomości,
  • nabycie pojazdu,
  • spłatę zobowiązań,
  • inwestycje,
  • remonty i renowacje,
  • zakup praw niematerialnych,
  • restrukturyzację przedsiębiorstw.

Są dostępne dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Dowiedz się więcej o swoich możliwościach, sprawdzając kredyt celowy na finanse.rankomat.pl. Znajdziesz tam również informacje dotyczące warunków udzielenia takiego kredytu.

Jak znaleźć najlepszy kredyt celowy?

Jeśli potrzebujesz środków pieniężnych na konkretny wydatek, kredyt celowy zwykle jest korzystniejszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy. Nadal warto jednak dokładnie przeanalizować propozycje banków, ponieważ potrafią się one znacząco różnić.Najtańsze kredyty gotówkowe w finanse.rankomat.pl bywają korzystniejsze pod względem całościowych kosztów od kredytów celowych. Wiele zależy od pożyczanej kwoty i okresu kredytowania, ale także dochodów kredytobiorcy.

Dlatego też warto skorzystać z kalkulatora kredytowego. Jak to zrobić? Wystarczy wypełnić krótki formularz, by otrzymać realne oferty kredytowe od banków w formie przejrzystego zestawienia. W ten sposób wybór najkorzystniejszego to przysłowiowa bułka z masłem!

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top