Poradnik

Kredyt na fotowoltaikę – czym jest?

kredyt fotowoltaika panele słoneczne

Kredyt na fotowoltaikę jest kredytem bankowym, który zaciąga się celem sfinansowania zakupu paneli fotowoltaicznych, montażu takich paneli lub też wykonania przyłącza fotowoltaiki do ogólnej sieci energetycznej. Posiadanie paneli fotowoltaicznych może istotnie obniżyć rachunki za elektryczność.

Panele fotowoltaiczne — czy opłaca się je instalować?

Panele fotowoltaiczne umożliwiają pozyskiwanie energii ze Słońca. Jest to rozwiązanie ekologiczne, gdyż wykorzystuje odnawialne źródła energii. Tak jak energia pochodząca z innych źródeł, daje dostęp do ciepłej wody i prądu, z którego można korzystać na terenie całego gospodarstwa domowego. Nie jest to jednak mały wydatek i konieczne może okazać się wzięcie kredytu na fotowoltaikę, aby móc takie panele zainstalować na swoim dachu.

Czy jest to opłacalny wydatek? W dłuższym terminie na pewno tak. Im bardziej ceny produkcji energii będą wzrastały, tym bardziej opłacalne stanie się korzystanie z paneli fotowoltaicznych, które taką energię dostarczają niemalże za darmo. Warto wcześniej upewnić się, że nadwyżkę energii będzie można spożytkować i przekazać do sieci. W ten sposób można otrzymać zniżkę na energię w czasie, gdy panele dają mniej energii, a więc w miesiącach niezbyt słonecznych.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Koszty w dużej mierze zależeć będą od tego, jaką moc szczytową będzie miała mieć cała instalacja. Przyjmuje się obecnie, że aby utrzymać zasilanie w przeciętnej wielkości domu, konieczne staje się zainstalowanie kilkunastu sztuk paneli słonecznych, z których każdy charakteryzuje się mocą szczytową na poziomie 320 Wp.

Oznacza to, że dla osiągnięcia odpowiedniej mocy konieczny będzie zakup:

  • 16 paneli wyżej wymienionego rodzaju (każdy za około 600 zł, w sumie niecałe 10.000 zł),
  • falownika w cenie około 5.000 zł
  • konstrukcji mocującej i specjalnych przewodów

Cała inwestycja w panele słoneczne, które zamontowane zostaną na dachu o przeciętnym pochyleniu (30-40%), który kryty jest blachodachówką, wyniesie mniej więcej 25.000 zł. Jak nietrudno się domyślić, nie każdy może pozwolić sobie na sfinansowanie takiego zakupu z własnych oszczędności.

Kredyt na panele słoneczne — jaki kredyt wziąć?

Kredyt na fotowoltaikę może mieć różne formy. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest wzięcie kredytu gotówkowego, który można wydać na różne usługi i produkty, a więc i na panele fotowoltaiczne. Konieczne staje się dopełnienie formalności w danym banku oraz spełnienie pewnych wymagań wiarygodności kredytowej.

Na rynku finansowym odnaleźć można bardzo szeroką gamę kredytów celowych, a więc takich, z których pieniądze trzeba przeznaczyć na określoną usługę lub produkt. W takiej sytuacji możliwe staje się wzięcie kredytu na fotowoltaikę, który często udzielany jest na podstawie preferencyjnych warunków, często o niższym oprocentowaniu. Zasadniczo, jest to rozwiązanie tańsze niż tradycyjne kredyt gotówkowy, na którego spłatę można także uzyskać dofinansowanie.

Kredyty na fotowoltaikę niosą ze sobą szereg korzyści. Należy do nich zaliczyć m.in. brak konieczności angażowania własnego majątku, gdyż kredyty często pokrywają 100% kosztów instalacji paneli, istotnie niższe raty miesięczne ze względu na możliwość rozłożenia płatności na kilka rat czy uzyskanie szybkiej decyzji kredytowej.

Istnieje także możliwość spłacania paneli fotowoltaicznych na raty. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne, gdy nie posiada się własnych oszczędności, ale posiada się stabilne źródło przychodu.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top