Biznes

Krośnieński Holding Komunalny zrealizował 11 projektów inwestycyjnych z budżetu UE

khk krośnieński holding komunalny
fot. Krośnieński Holding Komunalny

Krośnieński Holding Komunalny/KHK. Niemal 147,5 mln zł dofinansowania z budżetu UE otrzymał od 2004 r. Krośnieński Holding Komunalny z Krosna.

Spółka za te pieniądze zrealizowała 11 projektów inwestycyjnych, w tym m.in. zmodernizowała ciepłownię oraz uporządkowała sieć ciepłowniczą w Krośnie.

Jak poinformował prezes KHK Janusz Fic, wsparcie finansowe z UE pozwoliło spółce zrealizować inwestycje, na które holdingu nie byłoby stać. „Kilkanaście lat konsekwentnej pracy pozwoliło nam jednak zrealizować zadania nawet te, które na początku były trudne do wyobrażenia” – dodał.

Fic podkreślił, że przy wsparciu finansowym z budżetu UE spółka rozwinęła wszystkie prowadzone działalności, m.in. wodociągowo-kanalizacyjną, energetyczno-ciepłowniczą oraz zagospodarowania odpadów.

„Do tej pory wsparciu z budżetu UE zrealizowaliśmy 11 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 258 mln zł, na które otrzymaliśmy blisko 147,5 mln zł dofinansowań oraz około 40 mln zł pożyczek zwrotnych” – podał prezes KHK.

Pierwszym projektem zrealizowanym przez holding przy wsparciu środków unijnych było zmodernizowanie ciepłowni Łężańska w Krośnie, w 2006 r. Wartość inwestycji wyniosła 2,7 mln zł, a dofinansowanie stanowiło 1,3 mln zł.

W ramach perspektywy finansowej UE 2007-2014 spółka zrealizowała kolejne cztery projekty inwestycyjne, w tym min. uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej Krosna czy budowę bloku kogeneracyjnego ciepła (6,8 MWt) i energii elektrycznej (1,225 MWe) opalanego biomasą w ciepłowni Łężańska.

Łączna wartość czterech inwestycji z tych lat to ponad 111 mln zł, a otrzymane na ten cel dofinansowania z UE wyniosły 55,6 mln zł.

Najwięcej projektów z dofinansowaniem unijnym spółka zrealizowała w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Na realizację sześciu zadań z budżetu UE firma otrzymała blisko 90,5 mln zł dofinansowań. Natomiast wartość inwestycji wyniosła 144 mln zł.

Wszystkie projekty zrealizowane przy wsparciu finansowym UE zostały już przez spółkę zamknięte i rozliczone.

Inwestycje krośnieńskiego holdingu wspierane są również dofinansowaniami, dotacjami i pożyczkami ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. NFOŚiGW był również instytucją pośredniczącą dla środków pozyskanych z UE.

Łączna wartość 33 projektów realizowanych w ciągu ostatnich 17 lat przez spółkę, przy wsparciu finansowym UE oraz ze środków NFOŚiGW, to ponad 536,5 mln zł brutto.

Oprócz dotacji holding skorzystał również z 11 preferencyjnych pożyczek z NFOŚiGW na łączną kwotę ponad 81,6 mln zł oraz z 11 pożyczek z Wojewódzkiego FOŚiGW w Rzeszowie na ponad 26,5 mln zł.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top