Biznes

Kto kupi Browar Leżajsk? Grupa Żywiec: „zbyt wcześnie, żeby nazwać te propozycje ofertami”

browar leżajsk sprzedaż grupa żywiec

Grupa Żywiec otrzymuje deklaracje wstępnego zainteresowania kupnem Browaru Leżajsk i rozważy je wszystkie.

Taką deklarację złożył m.in. wójt gminy Leżajsk Krzysztof Sobejko, poinformowała ISBnews dyrektor ds. korporacyjnych Grupa Żywiec Magdalena Brzezińska.

Wcześniej ofertę odkupu Browaru Leżajsk złożył też biznesmen z branży alkoholi i prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina (MPWiW), Janusz Palikot pod warunkiem pozostawienia linii produkcyjnych i marki piwa Leżajsk.

Spółka MPWiW informowała, że otrzymała już oficjalne potwierdzenie przyjęcia oferty wstępnej przez Grupę Żywiec na zakup browaru wraz z marką piwa Leżajsk. Propozycja MPWiW została złożona w związku z publicznymi zapowiedziami likwidacji browaru w Leżajsku w jego obecnym kształcie.

Jesteśmy na bardzo wstępnym etapie tego procesu. Otrzymujemy deklaracje wstępnego zainteresowania złożeniem oferty. Taką złożył też wójt Leżajska. Zbyt wcześnie, żeby nazwać te propozycje ofertami. Nie będziemy komentować szczegółów tego procesu, gdyż jest poufny. Tak, jak mówiłam już wcześniej, rozważymy wszystkie oferty, które otrzymamy” – powiedziała ISBnews Brzezińska, pytana o ewentualne oferty, które otrzymała Grupa Żywiec na zakup Browaru Leżajsk oraz o to, czy rozważa sprzedaż browaru i zgodę na pozostawienie produkcji piwa w Leżajsku dla nowych właścicieli.

Janusz Palikot mówił zaś wcześniej, że jest poważnie zainteresowany zakupem browaru w Leżajsku, bo możliwości produkcyjne w jego Browarze w Tenczynku nie pozwalają na zaspokojenie szybko rosnących potrzeb rynku. Zapowiadał, że chce kupić browar wraz z pełną infrastrukturą oraz prawem do znaku towarowego Leżajsk, w którym widzi olbrzymi potencjał. Zapewniał, że MPWiW ma wiedzę i umiejętności do tworzenia marek, które budzą zainteresowanie i emocje.

Browar Leżajsk w obecnym kształcie działa od 1978 roku. Od 2004 r. Leżajsk należy do Grupy Żywiec.

Browar jest ważnym pracodawcą i elementem łańcucha wartości dla wielu regionalnych firm. 7 lutego br. Grupa Żywiec poinformowała, że chce zreorganizować swoją produkcję w Polsce i skoncentrować wolumen oraz przyszłe inwestycje w czterech browarach. Oznacza to zakończenie produkcji w Browarze Leżajsk do 30 czerwca br.

Marka Leżajsk miałaby pozostać w portfolio grupy, a jej produkcja będzie kontynuowana w innych browarach. Grupa Żywiec zamierza rozwijać cztery inne swoje browary – w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie.

Manufaktura Piwa Wódki i Wina tworzy holding alkoholowy, z silnymi markami piwa regionalnego, konsolidując jednocześnie inne projekty alkoholowe. W skład holdingu Manufaktury Piwa Wódki i Wina wchodzi obecnie bezpośrednio również m.in. Tenczynska Okovita, Tenczynek Dystrybucja, Tenczynek Świeże oraz pośrednio także Tenczynek Bezalkoholowe.

Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. W 2021 roku grupa sprzedała 10,97 mln hektolitrów piwa. Dysponuje browarami w Żywcu, Warce, Leżajsku, Elblągu i Namysłowie.

Spółka jest notowana na GPW od 1991 r.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top