Poradnik

Leasing dla przedsiębiorstw – jak to działa?

Leasing dla przedsiębiorstw – jak to działa? 1

Samochód jest dla wielu firm niezbędnym narzędziem, warunkiem przetrwania na rynku. Pozwala funkcjonować, spotykać się z klientami, rozwijać biznes. Inwestycja w nowe auto to spore finansowe przedsięwzięcie. Alternatywą dla zakupu jest leasing. Na czym polega, kto może z niego skorzystać, ile kosztuje? Sprawdzamy!

Co to takiego?

Leasing, mówiąc wprost, stanowi połączenie kredytu i dzierżawy. Ci, którzy decydują się na taką formę zdobycia pojazdu, posługują się nim na warunkach określonych ściśle w umowie. W przeciwieństwie do zakupu na własność  tutaj samochód z biegiem czasu nie staje się nasz (możliwa jest opcja wykupu na koniec umowy leasingowej). Jest nam udostępniony na pewien – określony z góry – okres. Sposób korzystania z obiektu przypomina bardziej wynajem. Tak, jak w przypadku mieszkania, tak i tutaj płacimy komuś określoną sumę i użytkujemy jego własność.

O ile takie usługi nie są jeszcze tak popularne wśród prywatnych użytkowników, o tyle polubili je przedsiębiorcy, którzy dostrzegli tutaj sporo zalet dla swojej działalności. Z takiego wynajmu często korzystają firmy zaczynające dopiero działalność i chcące minimalizować koszty.

Różne rodzaje

Na rynku jednak można znaleźć nie jeden, a kilka rodzajów umów leasingowych. Każda jest inna i warto dokładnie zapoznać się z warunkami przed przystąpieniem do podpisywania jakichkolwiek dokumentów. Podstawowe produkty, które można znaleźć na rynku to leasing operacyjny i finansowy.

W przypadku tego pierwszego podatek VAT nalicza się stopniowo – rata po racie. Umożliwia więc wrzucenie w koszty uzyskania przychodu niemal wszystkich wydatków związanych z nowym autem. Oprócz raty będzie to więc opłata początkowa, wydatki na paliwo, przeglądy i zakupy wyposażenia. A to już sporo pieniędzy. Taki rodzaj dzierżawy wymaga podpisania umowy na minimum 40% czasu amortyzacji środka trwałego.

Przy okazji leasingu finansowego cały podatek płacimy wraz z pierwszą ratą. Do kosztów uzyskania przychodu wrzucamy więc tylko odsetki od rat, nie zaś całą opłatę. Jednak tylko w przypadku tego rodzaju umowy możemy dokonać odpisu amortyzacyjnego – od początku widniejemy bowiem jako właściciele konkretnego, wybranego pojazdu. Czas umowy także wygląda inaczej niż przy typie operacyjnym. Tutaj trwanie jej jest zawsze określone, ale pozbawione jednocześnie jakiegokolwiek minimum. To, na jak długo podpiszemy dokument, zależy tylko od naszych potrzeb.

Dla kogo?

Dla większości przedsiębiorców korzystniejszym wyborem jest leasing operacyjny. Istnieje jednak grupa użytkowników, która będzie wolała zdecydować się na ten finansowy. Są to wszyscy ci, którym zależy na tym, by od razu stać się właścicielami auta, którzy chcą odliczyć całość podatku VAT od razu czy oczekują krótszego niż 40% okresu amortyzacji czasu umowy.

Ale w biznesie zwykle wybiera się leasing operacyjny. Oferta Santander Consumer Multirent skierowana jest do podmiotów gospodarczych, osób fizycznych prowadzących działalność, rolników, spółek cywilnych i spółek prawa handlowego. Umożliwia leasing samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t wszystkich marek. Taka umowa to szereg korzyści dla leasingobiorcy, m.in. elastyczne finansowane dla biznesu, opłata wstępna od 0% wartości pojazdu, okres dzierżawy do 60 miesięcy, proste procedury i szybka ocena wniosków. Przedsiębiorca, który zdecyduje się ten typ usługi, otrzyma szeroki pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, pełną opiekę w procesie likwidacji szkody i kartę paliwową. Wszystko to sprawi, że użytkowanie będzie nie tylko komfortowe, ale również bezpieczne i pozbawione dodatkowych kosztów.

Jak to zrobić?

Żeby stać się dumnym użytkownikiem nowych czterech kółek, wystarczy zgłosić swój wniosek do Santander Consumer Multirent. A to bardzo proste – należy wypełnić formularz podany na stronie internetowej lub zadzwonić pod wskazany numer telefonu. Wtedy skontaktuje się z nami przedstawiciel firmy i przedstawi ofertę. Po uzyskaniu pozytywnej opinii leasingowej możemy już podpisywać umowę. I cieszyć się nowym, pięknym i bezpiecznym autem!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top