Poradnik

Leczenie alkoholizmu za pomocą wszywki

Leczenie alkoholizmu za pomocą wszywki 1

Alkoholizm jest poważną chorobą, której etiologia jest złożona, a leczenie wymagające. Jedną z metod terapii jest wszycie esperalu.

Czym jest esperal?

Esperal to lek, którego substancją aktywną jest Disulfiram. Lek występuje pod dwiema postaciami: tabletek przyjmowanych doustnie oraz wszywki. Niestety implantacja tabletki nie uwalnia od nałogu, tylko powoduje przykre dolegliwości po jego spożyciu. 48 godzin przed planowanym zabiegiem pacjent zobligowany jest zachować całkowitą abstynencję.

Na czym polega zabieg?

W trakcie zabiegu Esperal wszywany jest najczęściej w górną część pośladka pacjenta. Podczas działania znieczulenia miejscowego, lekarz wykonuje nacięcie, przygotowując kanał z disulfiramem, gdzie aplikuje tabletki leku. Ilość wprowadzanego preparatu zależy od masy ciała pacjenta, przyjmuje się, że 1 tabletka wystarcza na 1 kg masy ciała pacjenta. Następnie rana zostaje zaszyta. Proces przyswajania leku przez organizm trwa około 8 miesięcy i jest bardzo zindywidualizowany. W niektórych przypadkach organizm nie toleruje esperalu, dlatego leczenie jest nieskuteczne.

Jak działa Esperal?

Esperal odpowiada za zablokowanie enzymu, który uczestniczy w rozkładzie alkoholu w wątrobie. Skutkiem tego jest odkładanie metabolitów, co wiąże się z dolegliwościami zbliżonymi (ale spotęgowanymi) do tych odczuwanych na tzw. kacu. Wszycie Esperalu wiąże się z bezwzględnym zakazem picia alkoholu przez pacjenta. W przeciwnym razie mogą wystąpić objawy bezpośrednio zagrażające zdrowiu lub nawet  życiu. Na skutek dalszego przyjmowania napojów alkoholowych podnosi się poziom aldehydu octowego, który wywołuje zatrucie. Pierwsze symptomy ostrej nietolerancji alkoholu następują już po około 5-10 minutach od spożycia, a efekty utrzymują się nawet przez 4-10 godzin. Nadmierne odkładanie się aldehydu octowego może prowadzić do zawrotów i bólu głowy, nudności, duszności, pocenia się czy wymiotów. Choć wszczepienie Esperalu nie leczy choroby, ma na celu wywołać awersję do spożywania alkoholu, która może się okazać skuteczną metodą w walce o abstynencję. Wraz z tym leczeniem, które można przeprowadzić m.in. tutaj: https://medjol.pl/wszywki, zalecane jest podjęcie psychoterapii, ponieważ alkoholicy borykają się nie tylko z uzależnieniem fizycznym, ale również psychicznym, a podłożem są nierzadko czynniki emocjonalne.

Przeciwwskazania

Z leczenia Esperalem wykluczone są osoby, które mają zdiagnozowane niektóre choroby m.in: nadciśnienie tętnicze, zapalenie wielonerwowe, niewydolność serca, niewydolność obwodową krążenia, a także mają w swojej historii chorobowej doświadczenie zawału, wykazują uczulenie na składnik aktywny leku, cierpią na zaburzenia psychiczne lub podejmowały w przeszłości próby samobójcze.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top