News

Leśnicy przygotowują budki dla ptaków

budka dla ptaków

Wieszanie nowych i czyszczenie starych budek dla ptaków rozpoczęli leśnicy na Podkarpaciu. Prace mają potrwać do końca lutego – powiedział we wtorek PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak zaznaczył, przed rokiem wywieszono ponad 700 nowych budek i przeprowadzono konserwacje 5,4 tys. istniejących. „W tym roku będą to podobne wielkości. Wspieranie ptaków ma duże znaczenie zwłaszcza na obszarach, gdzie zachwiana jest równowaga przyrodnicza” – dodał Marszałek.

W nadleśnictwach, w których występuje zagrożenie ze strony szkodników owadzich, np. w nadleśnictwie Leżajsk, w poprzednim roku wywieszono ponad 200 nowych i wyczyszczono ponad 1,7 tys. starych budek.

„Wiosną z nowych skrzynek skorzystają głównie sikorki, ale także dzięcioły, szpaki” – mówił rzecznik.

Sztuczne dziuple wykonywane są z surowego drewna iglastego, bez dodatków z blachy, plastiku czy płyty pilśniowej. W otoczeniu syntetycznych materiałów ptaki niechętnie lęgują. Ochronie dziuplaków służy też pozostawianie starych drzew z dziuplami.

Ptaki preferują różne średnice wlotu do budki; np. w przypadku sikorek jest on nie większy niż 3, a szpaków 5 cm. „Z kolei kowaliki potrafią zamurować błotem większy otwór, dopasowując go do swoich wymiarów. Natomiast krętogłów jest zdolny do wyrzucenia nawet szpaka z budki i zasiedlenia jego gniazda” – wyjaśnił leśnik.

Budki dla ptaków montowane i konserwowane są też dla większych gatunków, np. sów, oraz dla żyjących w lasach nietoperzy, m.in. borowca wielkiego, nocka dużego czy kilku gatunków mroczków.

Za kilka miesięcy – zauważył Marszałek – „w podkarpackich lasach będzie można już obserwować nowych lokatorów leśnych osiedli”.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top