Turystyka

Liczba turystów na Podkarpaciu w 2022 roku ponad dwukrotnie wyższa niż w 2021 r.

turystyka podkarpacie liczba co zobaczyć

Podkarpackie/Turyści. Liczba turystów odwiedzających woj. podkarpackie wzrosła w 2022 r. ponad dwukrotnie wobec 2021 r.

Tak podała Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna w Rzeszowie.

Goście interesowali się m.in. zamkiem w Łańcucie, Bieszczadami i zabytkami z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak poinformowała dyrektor Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT) w Rzeszowie Anna Brzechowska, wśród pojawiających się w informacji turystycznej i pytających o atrakcje najwięcej było mieszkańców woj. podkarpackiego, którzy stanowili prawie 40 proc. odwiedzających. „Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się mieszkańcy województw mazowieckiego i małopolskiego, stanowiąc po 12 proc. odwiedzających. Co dziesiąty gość pochodził natomiast ze Śląska” – przekazała dyrektor PROT. Dodała, że w punkcie IT pojawiały się też osoby z zagranicy – przede wszystkim Ukraińcy, Brytyjczycy i obywatele Stanów Zjednoczonych.

Zaznaczyła jednocześnie, że liczba odwiedzających w 2022 r. rzeszowski punkt informacji turystycznej, którzy byli zainteresowani ofertą turystyczną województwa, wzrosła w stosunku do roku wcześniejszego ponad dwukrotnie.

W jej ocenie jest to efekt zarówno zlikwidowania obostrzeń covidowych, jak i przeniesienia punktu informacji turystycznej do miejsca centralnego, które tradycyjnie odwiedzane jest przez turystów przybywających do Rzeszowa. Przypomniała, że punkt informacji turystycznej powrócił bowiem w sierpniu 2022 r., po dwóch latach przerwy, z ul. Matejki na swoje dawne miejsce, czyli do wejścia Rzeszowskich Piwnic w Rynku.

Brzechowska zwróciła także uwagę, że miniony rok był czasem specyficznym. „Z jednej strony turystyka nabrała tchu dzięki zniesieniu obostrzeń covidowych. Z drugiej – musiała mierzyć się ze skutkami wojny w Ukrainie. Należy jednak pamiętać, że rzeszowska branża turystyczna znalazła się w szczególnej sytuacji ze względu na napływ do miasta dziennikarzy, dyplomatów i wolontariuszy z całego świata. Równocześnie w 2022 r., po gruntownym remoncie i modernizacji, rozpoczęły swoje funkcjonowanie Rzeszowskie Piwnice” – zauważyła dyrektor PROT w Rzeszowie.

Jak wynika ze statystyk przekazanych przez Organizację, większość turystów była zainteresowana zakupem pamiątek oraz pobraniem bezpłatnych folderów o mieście i atrakcjach województwa. Natomiast ci, którzy pytali o konkretne atrakcje i ofertę, najczęściej byli zainteresowani trasami rowerowymi (jedna na pięć osób), ale też zamkiem w Łańcucie, Bieszczadami i Przemyślem.

„W grupie pytań +innych+ pojawiały się m. in. zapytania o Tunel Schronowy w Strzyżowie, Jezioro Solińskie, zabytki z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO czy Drogę św. Jakuba” – przekazała dyrektor PROT.

Zdaniem Brzechowskiej ciekawie zapowiada się najbliższy sezon turystyczny, bowiem już wkrótce swoje podwoje otworzy dla turystów Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce, które uzupełni ofertę turystyczną miasta. „Z tego względu Rzeszów ma szansę odnotować zwiększone natężenie ruchu turystycznego. Pracownicy punktu informacji turystycznej prowadzonej przez PROT już są gotowi na przyjęcie większej liczby odwiedzających” – wskazała.

Punkt informacji turystycznej działa przy wejściu do Rzeszowskich Piwnic, obok punktu sprzedaży biletów. Informatorzy pracują od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 19, udzielają informacji na temat oferty turystycznej regionu i pomagają zaplanować pobyt. Punkt IT udziela także informacji telefonicznie pod numerem 791 944 045 i e-mailowo: cit@podkarpackie.travel.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top