Poradnik

Magazyn małego i średniego biznesu: 4 rozwiązania, które warto wdrożyć

wózek paletowy paleciak magazyn

Magazyn to niezwykle ważne miejsce dla każdego biznesu związanego z handlem czy produkcją. Małe i średnie firmy zwykle stawiają na niewielkie przestrzenie tego typu. Ich odpowiednie zagospodarowanie wymaga zastosowania nowoczesnych maszyn i systemów. Sprawdź, jakie rozwiązania sprawdzą się w mniejszym magazynie.

Elektryczne wózki paletowe

Wózek widłowy to podstawowe narzędzie pracy w każdym magazynie. Pozwala na wygodne przenoszenie i podnoszenie ładunków o znacznej masie, co przyspiesza i ułatwia realizację prac. W magazynach dla małych i średnich firm doskonale sprawdzą się wózki:

  • paletowe,
  • podnoszące,
  • widłowe.

W magazynach można zastosować jedynie urządzenia, które nie generują spalin. W takich miejscach doskonale sprawdzi się paleciak elektryczny. Umożliwia on wygodne podnoszenie, obracanie i przenoszenie ładunków, jednocześnie spełniając wymagania przepisów BHP. Takie urządzenie zwykle jest też mniejsze niż model spalinowy, co ułatwia manewrowanie.

Wózki do wąskich korytarzy

W małych magazynach często konieczne jest wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Z tego powodu w takich miejscach korzysta się również ze specjalnych wózków do wąskich korytarzy. Cechują się one mniejszym promieniem skrętu, dzięki czemu mogą sprawnie poruszać się pomiędzy regałami. W zależności od modelu są one w stanie podnosić ładunki o masie nawet 1,5 t, dlatego sprawdzą się w firmach z różnych branż.

Automatyczne systemy do niewielkich magazynów

Automatyzacja kojarzy się przede wszystkim z dużymi magazynami, ale nowoczesne systemy tego typu można zastosować także w mniejszych przestrzeniach. Mowa tu zarówno o wózkach, które poruszają się po powtarzalnych trasach, przenosząc towar, jak i oprogramowaniu dla firm. Nowoczesne systemy pozwalają na lepsze gromadzenie i analizowanie danych, a także sprawniejsze uzupełnianie braków w magazynie czy kompletowanie zamówień. Dzięki nim można zoptymalizować sposób wykorzystania dostępnej przestrzeni.

Systemy regałów do małych magazynów

W magazynach dla małych i średnich firm można zastosować różnego rodzaju regały. Powinny one zostać dobrane do rodzaju i liczby przechowywanych przedmiotów. Dobrym wyborem są modele:

  • paletowe – do miejsc, w których towar w mniejszych jednostkach jest umieszczany na paletach,
  • półkowe – pozwalają na układanie pudełek z towarem,
  • przepływowe – towar wkładany ze strony załadunkowej przemieszcza się tak, by zoptymalizować zajmowane miejsce na regale,
  • jezdne – umożliwiają przesuwanie i łatwą zmianę ustawienia konstrukcji magazynowych,
  • do składowania długich przedmiotów.

W magazynach dla małych i średnich firm warto zadbać, by przestrzeń była elastyczna i jak najlepiej wykorzystana. W takich miejscach zwykle wystarczy niewielka liczba wózków widłowych czy regałów, dlatego nie jest to duża inwestycja. Warto więc postawić na produkty lepszej jakości, które będą służyć przez lata.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top