News

Mariusz Błaszczak: sytuacja za naszą wschodnią granicą wymusza dalszą modernizację polskiej armii

mariusz błaszczak hsw huta stalowa wola
fot. archiwum

Wicepremier, Minister Obrony Mariusz Błaszczak skomentował na antenie PR Rzeszów wyniki szczytu NATO w Madrycie, wsparcie dla Ukrainy i modernizację polskiej armii.

Jak powiedział szef resortu obrony, z polskiego punktu widzenia najważniejsze jest to, że diagnozy które stawialiśmy, dotyczące rosyjskiego zagrożenia, znalazły swoje odzwierciedlenie w dokumentach madryckiego szczytu.

Jak dodał gość PR Rzeszów to zmiana ważna w kontekście poprzedniego stanowiska Sojuszu, w którym Rosja określana była mianem partnera.

Wicepremier Błaszczak powiedział, że najlepszym przeciwdziałaniem w stosunku do rosyjskich działań jest spójność oraz solidarność natowska i to zostało osiągnięte. Z polskiego punktu widzenia ważne jest to, że w Polsce na stałe umiejscowione zostaje dowództwo V Korpusu Armii USA. To przełamanie bariery funkcjonującej od przystąpienia Polski do NATO, kiedy możliwa była tylko rotacyjna obecność natowskich sił w naszym kraju – dodał wicepremier Błaszczak.

„Można było odnieść wrażenie, że po przystąpieniu Polski do NATO byliśmy traktowani nierównomiernie z sojusznikami z Zachodu, bo mówiono nam, że wojska amerykańskie w Polsce na stałe stacjonować nie mogą i teraz mamy ta barierę przełamaną” – powiedział szef MON.

Mówiąc o pomocy dla Ukrainy wicepremier Mariusz Błaszczak powiedział, że obecny model wsparcia został wypracowany poprzez grupę państw większą nawet niż NATO, a działania koordynuje Sekretarz Obrony USA. Ukraińcy walcząc za niepodległą Ukrainę walczą też za bezpieczeństwo Polski, dlatego jak możemy, ich wspieramy – dodał szef MON.

Zdaniem wicepremiera Mariusza Błaszczaka sytuacja za naszą wschodnią granicą wymusza dalszą modernizację polskiej armii, stąd zarówno zakupy sprzętowe – takie jak np. zakup zestawów rakietowych HIMARS czy zdalnie sterowanych wież do wozów bojowych w Hucie Stalowa Wola (HSW) – ale także zwiększanie stanu liczebnego wojska, m.in. poprzez wprowadzenie nowej formy służby czyli dobrowolnej służby wojskowej. Zgłosiło się do niej w ciągu niespełna miesiąca 8000 chętnych, przygotowano 15 000 miejsc.

Powstają także nowe jednostki – wśród nich druga na Podkarpaciu Brygada Obrony Terytorialnej w Przemyślu.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top