News

Mariusz Błaszczak w Nowej Dębie na ćwiczeniach wojskowych „Niedźwiedź-22”

nowa dęba niedźwiedź 22 błaszczak
fot. Mariusz Błaszczak/Twitter

Nowa Dęba. Na poligonie w Nowej Dębie odbywają się wspólne ćwiczenia żołnierzy z Polski, USA i Wielkiej Brytanii pod kryptonimem „Niedźwiedź-22„.

Ich fragment – odparcie ataku wroga i przejście do kontrataku ze wsparciem śmigłowców bojowych i innych środków walki zaprezentowano we wtorek wicepremierowi, Ministrowi Obrony Mariuszowi Błaszczakowi.

Jak powiedział po zakończeniu pokazu szef MON, najlepszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmacnianie siły Wojska Polskiego, a to dzieje się poprzez zwiększanie jego stanu liczebnego, powoływanie nowych jednostek oraz wyposażanie w nowoczesną broń, ale też poprzez zwiększanie interoperacyjności między sojusznikami.

Jak dodał Mariusz Błaszczak ćwiczenia mają za zadanie właśnie sprawdzenie sprawności i umiejętności współpracy żołnierzy polskich, brytyjskich i amerykańskich. Zdaniem szefa MON, zdali ten egzamin celująco.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że rząd wydaje rekordowe sumy na obronność, gdyż jest to inwestycja w bezpieczeństwo Polski. Skrytykował natomiast opozycję, mówiąc, że za jej rządów w kraju likwidowano jednostki wojskowe. Mariusz Błaszczak dodał, że dziś Polska jest nie tylko biorcą bezpieczeństwa w ramach NATO, ale również jego dawcą.

Jak dodał Minister Obrony, zadaniem operacyjnym ćwiczącej w Nowej Dębie ze strony polskiej 18 Dywizji Zmechanizowanej jest zapewnienie bezpieczeństwa na wschodzie kraju, w rejonie tzw. Bramy Brzeskiej. Aby zapewnić tę możliwość jest ona w odpowiedni sposób organizowana – według wzorów amerykańskich oraz zostanie doposażona m.in. w czołgi „Abrams” i śmigłowce „Apache”.

Podczas szkoleniowego epizodu w Nowej Dębie użyta została cała gama sprzętu – m.in. samobieżne moździerze „Rak”, armatohaubice „Krab”, a także amerykańskie czołgi „Abrams”, brytyjskie „Challenger” i „Leopardy” w polskich brawach, a w powietrzu śmigłowce „Apache”, „Chinook” i „Blackhawk”.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top