Poradnik

Masz problem ze znalezieniem pracowników? Może warto ich wyszkolić?

Masz problem ze znalezieniem pracowników? Może warto ich wyszkolić? 1

Rynek pracy w Polsce ulega dynamicznym zmianom. Coraz więcej firm zmaga się z problemami z pozyskaniem wysoko wykwalifikowanych członków zespołu – zwłaszcza w dobie spadku bezrobocia. Co zatem zrobić, aby zapełnić wolne wakaty na stanowiskach, które wymagają konkretnych umiejętności? W wielu przypadkach najkorzystniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w szkolenia dla obecnych pracowników.

Na zdobycie niektórych kompetencji, zwłaszcza na zaawansowanym poziomie, potrzeba lat. Są jednak takie, których podstawy pracownik może opanować w znacznie krótszym czasie, o ile zostanie wysłany na wartościowe szkolenia. Dobre przykłady to:

  • obsługa wózków widłowych – standardowe szkolenie trwa ok. 40 godzin zajęć,
  • przedstawiciel handlowy – pracownik biurowy będzie się na to stanowisko szkolił kilkadziesiąt godzin, a niezbędne doświadczenie zdobędzie w praktyce, np. pod okiem starszego kolegi.

Oczywiście sytuacji, w których wstępne przysposobienie członka zespołu do wykonywania nowych obowiązków trwa niewiele czasu, jest znacznie więcej. Wystarczy zapoznać się z listą szkoleń dostępną w portalach szkoleniowych, np. https://eventis.pl, aby zorientować się jak szeroka jest oferta szkoleń i możliwości podnoszenia kwalifikacji zespołu poprzez rozmaite kursy, seminaria czy warsztaty praktyczne.

Dlaczego inwestycja w szkolenia może być korzystniejsza niż zatrudnienie nowego pracownika?

Jest wiele powodów, dla których przekwalifikowanie członka zespołu to dobre rozwiązanie. Te najważniejsze to:

  • oszczędność czasu – choć nie jest to regułą, często bywa, że przeszkolenie osoby, która zna już specyfikę funkcjonowania organizacji tak, aby zaczęła wykonywać nowe obowiązki zgodnie z oczekiwaniami, trwa znacznie krócej niż owocne zakończenie procesu rekrutacji. Nie będzie też go trzeba poświęcać na on-boarding nowego członka zespołu;
  • oszczędność pieniędzy – inwestycja w szkolenia, nawet te specjalistyczne, może się przełożyć na znacznie szybszy zwrot poniesionych wydatków, warto też przewidzieć budżet szkoleniowy na podnoszenie kwalifikacji kadr;
  • wzmocnienie relacji z pracownikiem – członek zespołu, któremu zaproponujesz przekwalifikowanie się, poczuje się dowartościowany i zacznie się bardziej identyfikować organizacją, w której pracuje;
  • inwestycja w rozwój firmy – polityka szkoleniowa nakierowana na inwestycję w poszerzanie kompetencji pracowników sprawia, że kształtujesz zespół gotowy na wyzwania nowoczesnego rynku.

Warto pamiętać jednak, że aby ta strategia obsadzenia wolnego stanowiska w przedsiębiorstwa zakończyła się powodzeniem, należy bardzo starannie wybrać pracownika, który zostanie wytypowany do szkolenia. Musi on mieć odpowiednie predyspozycje i – najczęściej – zestaw predyspozycji. Warto również dokładnie zaplanować politykę szkoleniową w firmie, przewidzieć sposoby ewaluacji szkoleń, aby na bieżąco śledzić czy inwestycje w zespół przynoszą spodziewane rezultaty.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top