Poradnik

Maszyny waterjet – o czym mowa w praktyce?

maszyny do cięcia wodą waterjet

Maszyny waterjet to, innymi słowy, maszyny, które służą do obrabiania materiałów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem. Znajdują swoje szerokie zastosowanie w bardzo różnych branżach. Czym właściwie są i jak działają? Jakie są ich największe zalety? Odpowiedzi znaleźć można w tekście poniżej.

Maszyny do cięcia wodą – czym są?

Maszyna do cięcia wodą służy do obróbki różnego rodzaju materiałów wykorzystując przy tym wodę pod dużym ciśnieniem. Innymi nazwami tego procesu, z którymi można się spotkać są obróbka hydro-ścierna lub obróbka strumieniowo-ścierna. Cięcie materiałów za pomocą strumienia wody jest rozwiązaniem niezwykle skutecznym oraz ekologicznym.

Warto zdawać sobie sprawę, że maszyna do cięcia wodą poradzi sobie nawet z najtwardszymi materiałami. Z powodzeniem można ją wykorzystywać podczas obróbki różnego rodzaju metali, stali nierdzewnej, marmuru lub kamienia. Swoje zastosowanie znajduje także w przypadku mniej wytrzymałych materiałów. Maszyna do obróbki strumieniowo-ściernej składa się z dwóch zasadniczych elementów: pompy wysokociśnieniowej, a także głowicy tnącej. Woda wystrzeliwuje z niej z prędkością dochodzącą nawet do 300 m/s i uderzając w cięty materiał osłabia jego strukturę. Po krótkiej chwili dochodzi do przecięcia, które może mieć różne kształty. Najwyższą jakość cięcia gwarantują maszyny waterjet Omax. Lider branży waterjet w Polsce.

Maszyny do cięcia – jakie są ich zalety?

Wykorzystywanie technologii cięcia wodą posiada wiele zalet. Główną z nich jest szeroka gama materiałów, które można obrobić. Są to nawet tak wytrzymałe budulce jak metal, stal czy marmur. Proces ten zapewnia także niesamowicie dużą precyzję. Nie zostawia on ostrych krawędzi, poszarpanych brzegów i zadziorów. Czyni to cięcie wodą bardzo chętnie wykorzystywaną technologią.

Maszyny do obróbki strumieniowo-ściernej używają wody oraz ścierniwa, a to oznacza, że nie podgrzewają obrabianego materiału. Sprawia to, że za ich pomocą można ciąć materiały, które w kontakcie z ciepłem ulegają deformacji. Proces ten jest także niezwykle ekologiczny i przyjazny środowisku. Maszyny nie emitują żadnych szkodliwych substancji.

Ogromnym plusem maszyn do cięcia wodą jest ich uniwersalność. Posiadają one jedną dyszę, która wykorzystywana jest do obróbki każdego rodzaju materiału. Nie ma potrzeby wymieniania jej w trakcie. Są one także wyposażone w profesjonalne i intuicyjne oprogramowanie które pozwala na szybką i precyzyjną pracę.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top