News

Mateusz Morawiecki ma nadzieję, że raty kredytowe będą niższe

rata kredyt inflacja 2022

Premier Mateusz Morawiecki wyraził w trakcie konferencji prasowej nadzieję, że od 2024 r. lub nawet wcześniej raty kredytowe będą niższe.

„Mam nadzieję, że od roku 2024, a być może również wcześniej – tego nie wiem, bo to nie jest prerogatywa rządu, a poza tym podlega to pewnym obiektywnym zjawiskom i zdarzeniem, być może od 2024 będziemy mieli do czynienia ze spadającymi ratami kredytowymi. I w tym celu na 2 lata przygotowaliśmy wakacje kredytowe” – powiedział.

RPP rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych w październiku 2021 r. i na kolejnych 10 posiedzeniach z rzędu podniosła główną stopę łącznie o 640 pb. do 6,50 proc. w lipcu br.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na początku lipca, że RPP zbliża się do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ale być może stopy proc. nie osiągnęły jeszcze szczytu. Prezes zaznaczył jednocześnie, że być może stopy proc. nie będą dalej podwyższane, jeżeli inflacja w wakacje osiągnie szczyt, a potem będzie spadać.

W połowie lipca w mediach społecznościowych zostało opublikowane nagranie, na którym prezes NBP, zapytany na sopockim molo przez kobietę podającą się za działaczkę Agrounii, zasygnalizował, że RPP może podnieść stopy procentowe jeszcze tylko raz – o 25 pb.

(PAP Biznes)

Kamila Piech
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top