Praca

Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. będzie określane na starych zasadach

płaca wynagrodzenie minimalne 2025

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ogłosiła, że minimalne wynagrodzenie w 2025 roku będzie określana według obowiązujących dotychczas zasad.

Jednakże, w przyszłości zasady te mają zostać zmienione w ramach nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, która ma być wprowadzona zgodnie z dyrektywą europejską dotyczącą adekwatnych wynagrodzeń.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie, minister Dziemianowicz-Bąk zwróciła uwagę na dwa wymiary określania płacy minimalnej: krótkookresowy, dotyczący bezpośredniego określenia płacy minimalnej na rok 2025, oraz długookresowy, mający na celu wprowadzenie w Polsce europejskich standardów wynagrodzeń. Wprowadzenie dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach w Unii Europejskiej jest kluczowym narzędziem do osiągnięcia tych standardów.

Minister podkreśliła, że polska gospodarka powinna przestać konkurować niskimi kosztami zatrudnienia i tanią siłą roboczą, a zamiast tego skupić się na innowacyjności, produktywności i efektywności. Wysokość płac odgrywa w tym procesie istotną rolę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawi Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości płacy minimalnej na rok 2025. Równocześnie zakończyły się prace nad projektem ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, który został skierowany do dalszych prac rządowych.

Projekt ustawy proponuje wprowadzenie nowych standardów płacy, opartych na referencyjnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, zgodnie z dyrektywą europejską. Minister Dziemianowicz-Bąk uznała to za ambitny, lecz korzystny cel dla pracowników, których brakuje na polskim rynku pracy.

W ustawie zawarto również mechanizm gwarantujący, że płaca zasadnicza nie będzie niższa od płacy minimalnej, a premie i dodatki będą doliczane do tego podstawowego wynagrodzenia. Nowe zasady ustalania płacy minimalnej mają wejść w życie w listopadzie tego roku i będą obowiązywać na lata kolejne, jednak proces ten nie nastąpi natychmiast.

Zgodnie z dyrektywą unijną, państwa członkowskie muszą oceniać adekwatność minimalnego wynagrodzenia, korzystając z orientacyjnych wartości referencyjnych, takich jak 60% mediany wynagrodzeń lub 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top