News

Minister Ziobro o wyroku byłego marszałka Podkarpacia: „Rozważymy możliwość zaskarżenia tego wyroku”

Minister Ziobro o wyroku byłego marszałka Podkarpacia: "Rozważymy możliwość zaskarżenia tego wyroku" 1

Rozważymy możliwość zaskarżenia tego wyroku. Możliwość kasacji dotyczy tylko i wyłącznie zbrodni, natomiast będziemy chcieli rozważyć inną podstawę zaskarżenia, jeśli taka będzie możliwa. Tak powiedział szef MS Zbigniew Ziobro, pytany o wyrok ws. b. marszałka woj. podkarpackiego.

Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał dziś Mirosława Karapytę na trzy lata pozbawienia wolności za przyjmowanie korzyści majątkowych oraz wykorzystanie seksualne kobiety pod presją gróźb. Jest to kara niższa o rok od wymierzonej przez sąd pierwszej instancji. Wyrok jest prawomocny.

Zdaniem Zbigniewa Ziobro „czyny korupcyjne i inne poważne przestępstwa”, które były zarzucane b. marszałkowi, a także funkcja, jaką sprawował, „z całą pewnością przemawiały za znacznie surowszym wymiarem kary”.

Działalność marszałka Ziobro nazwał „niegodziwą, przestępczą, bezprawną, prowadzoną bez skrupułów”. Podkreślił, że takie właśnie było stanowisko prokuratury.

„W związku z tym zaczekam na stanowisko prokuratury w tej sprawie, która prowadzi postępowanie i rozważymy możliwość zaskarżenia tego wyroku. Jeśli chodzi o samą karę, to ograniczone są możliwości kasacji, bo dotyczą tylko i wyłącznie zbrodni, ale być może będziemy chcieli rozważyć inną podstawę zaskarżenia, jeśli taka będzie możliwa” – dodał.

„Pozostawiam też państwa ocenie, czy tego rodzaju drastyczne naruszenie prawa karnego, które zarzucono panu Karapycie, jest mierzone odpowiednio sprawiedliwie, jeśli zmierzyć to z wyrokami często znacznie surowszymi zapadającymi wobec przysłowiowego Kowalskiego” – powiedział Ziobro.

Lubelska prokuratura oskarżyła byłego marszałka województwa podkarpackiego o korupcję, płatną protekcję i zgwałcenie. Postawiła mu łącznie 16 zarzutów. Najobszerniejsza część zarzutów wobec Karapyty dotyczyła przestępstw urzędniczych, to znaczy płatnej protekcji i korupcji. B. marszałek został w styczniu 2019 roku skazany przez Sąd Rejonowy w Przemyślu na cztery lata więzienia. Z części zarzutów b. marszałek województwa został uniewinniony w pierwszej instancji, w drugiej – z kolejnych dwóch.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top