Biznes

ML System chce uruchomić linię produkcyjną Active Glass w 2023 r.

ml system active glass

ML System podtrzymuje, że uruchomi linię produkcyjną Active Glass w 2023 r. – poinformował prezes Dawid Cycoń.

Spółka obserwuje rynek pod kątem ewentualnej emisji akcji, ale nie podjęła na razie żadnych decyzji w tym zakresie.

„Mamy dostarczone pierwsze duże urządzenie (do linii Active Glass – przyp. PAP Biznes). Kolejne są zakontraktowane, budują się u naszych dostawców. Wszystko wskazuje na to, że zdążymy uruchomić w 2023 roku, być może już w trzecim kwartale. Chcielibyśmy jak najszybciej, ale nie od nas to zależy. Nasi dostawcy mają kłopoty choćby z dostępem półprzewodników” – powiedział prezes Cycoń podczas konferencji GPW Innovation Day.

Przedmiotem projektu Active Glass jest wdrożenie do produkcji szyby zespolonej generującej energię elektryczną o masowym zastosowaniu w budownictwie i branży automotive. Dzięki możliwości personalizacji kształtu proponowane rozwiązanie znajdzie zastosowanie we wszystkich rodzajach przeszkleń i systemach mocowania. Docelowo szyby będą mieć również funkcję przeciwpożarową.

Łączna wartość projektu Active Glass wynosi 147,4 mln zł, z czego 88,5 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Na koniec 2023 r. po realizacji pełnego planu inwestycyjnego „nowej ery kwantowej” (projekty QGlass, 2DGlass, Active Glass) moce wytwórcze spółki ML System wynieść mają ok. 200 tys. m kw. w skali roku w ramach trzech linii produkcyjnych.

Rezultatem realizacji strategii ma być osiągnięcie przez ML System na koniec 2024 r. ponad 400 mln zł przychodów ze sprzedaży, przy wzroście marży EBITDA.

Prezes ML System pytany o plany emisji akcji, odpowiedział: „Tak jak mówiłem wcześniej, analizujemy bieżącą sytuację, otoczenie rynkowe, koszty kredytów i ewentualne koszty emisji i podejmiemy decyzję o ewentualnej, potencjalnej emisji w momencie, gdy będzie to korzystne, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, w tym stabilność rynku finansowego”.

„Nie spieszymy się, uważnie obserwujemy. Jeśli sytuacja będzie korzystna, to podejmiemy decyzję, o której poinformujemy. Na tę chwilę takiej decyzji nie ma” – dodał Cycoń.

ML System to spółka technologiczna, specjalizująca się w tworzeniu, projektowaniu i produkowaniu systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych (PV), w tym zintegrowanych z budynkami (BIPV), służących do generowania energii elektrycznej z nasłonecznienia.

Spółka prowadzi dalsze prace B+R zmierzające do komercjalizacji produktów w obszarze szkła fotowoltaicznego, w ramach projektów QDrive. Widzi też szanse w innych obszarach technologicznych.

Jak poinformował prezes, spółka pracuje m.in. nad produktami z przeznaczeniem dla branży militarnej (np. szkło kuloodporne, polowa ładowarka fotowoltaiczna).

(PAP Biznes)

1 komentarz

1 komentarz

  1. Dexter

    21 października 2022 at 15:28

    Dlaczego Prezes nie wspominał o zeszłorocznej innowacji? na której prezentacji pojawił się również prezydenta? Przecież to przełom który miał uratować społeczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top