Biznes

ML System stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu

ml system covid oddech koronawirus urządzenie zaczernie rzeszów
Fot. Jakub Szymczuk / Facebook Andrzej Duda

Firma ML System stworzyła urządzenie, które wykrywa koronawirusa z oddechu w ciągu mniej niż 10 sekund. Wynalazek zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej prezydenta Andrzeja Dudy w siedzibie firmy w Zaczerniu koło Rzeszowa.

Jak zaznaczył prezydent Duda, „odkrycie tego urządzenia jest dzisiaj wielką dumą całej Rzeczypospolitej”.

„Dzisiaj zaprezentujemy najnowszy produkt firmy, niezwykły zupełnie, zwłaszcza w dzisiejszych bardzo trudnych czasach, kiedy jesteśmy dotknięci pandemią COVID-19.(…) To jest urządzenie, które wykrywa COVID-19 z oddechu, a również z różnych innych substancji w ciągu mniej niż 10 sekund” – powiedział prezydent.

Wyraził nadzieję, że urządzenie to nie tylko zapobiegnie wielu zakażeniom koronawirusem i uchroni wielu ludzi od infekcji, ale przede wszystkim ułatwi życie społeczeństwom na całym świecie.

Towarzyszący prezydentowi na konferencji prasowej prezes ML System Dawid Cycoń powiedział, że urządzenie stworzono w kilkadziesiąt dni. „Jesteśmy po wstępnych badaniach, uzyskaliśmy zgodę komisji bioetyki lekarskiej na przejście do fazy badań już na gotowych wymazach, spodziewamy się bardzo szybko wyników w zakresie czułości i wykrywalności urządzenia” – wyjaśnił prezes.

Cycoń na nadzieję, że produkt jego spółki będzie masowo stosowany w zakładach pracy, na lotniskach czy na przejściach granicznych.

Podkreślił, że urządzenie nie będzie wymagało specjalistycznej obsługi. „Ma za zadanie diagnozować wirusa wszędzie. Wierzę, że po wdrożeniu do masowej produkcji pokonamy wirusa bardzo szybko nie tylko w skali naszego regionu, ale również w skali całego świata” – stwierdził prezes ML System.

Prezydent, który – jak poinformował – poddał się testowi w laboratorium tej firmy na tym urządzeniu i uzyskał wynik negatywny – relacjonował, że „ono działa w sposób zbliżony do policyjnego alkomatu”. „Po prostu bierze się to urządzenie, dmucha się w ten otwór, i dosłownie po kilku sekundach na ekranie pojawia się wynik, czy ten test jest pozytywny, czy negatywny, czyli czy ktoś wydycha koronawirusa, czy też nie” – opisywał prezydent.

ML System zajmuje się głównie tworzeniem materiałów, które zamieniają tradycyjne materiały budowlane na takie, które są aktywne fotowoltaicznie, m.in. zamienia żaluzje zewnętrzne na budynkach na takie, które wytwarzają prąd, oprócz tego mogą też ogrzewać budynek. Posiada własny ośrodek rozwojowy. (PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top