Biznes

ML System ze stratą w trzecim kwartale 2022 r. „Skala firmy rośnie, komercjalizujemy nowe produkty”

ml system wyniki finansowe 2022
fot. archiwum

ML System miał w trzecim kwartale 2022 r. 63,7 mln zł przychodów, 8,2 mln zł EBITDA, 0,7 mln zł EBIT i 0,9 mln zł straty netto – wynika z raportu kwartalnego.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali przychodów na poziomie 53-55 mln zł, 7,1-9,4 mln zł EBITDA, 0,1-1,9 mln zł EBIT i wyniku netto w przedziale od 0 mln zł do 0,8 mln zł straty.

Narastająco, po trzech kwartałach 2022 r. ML System miał 169 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku o 39,1 proc., a wynik EBITDA wyniósł 21,3 mln zł, czyli o 34 proc. więcej w ujęciu rok do roku. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. grupa wykazała 4,7 mln zł straty netto wobec zysku netto 1,4 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Jest to m.in. konsekwencja wyższych kosztów amortyzacji o 8,5 mln zł w ujęciu rok do roku. Na ostateczny wynik finansowy duży wpływ miały również wyższe o ponad 4 mln zł koszty finansowe. Ponadto, ML System dokonał odpisu na należności w kwocie 1 mln zł oraz zawiązał obowiązkową rezerwę w kwocie 3,2 mln zł na jednorazowe zdarzenie gospodarcze wynikające z ewentualnego sporu pomiędzy spółką a inwestorem instytucjonalnym. Kwota ta jest maksymalną wartością możliwego obciążenia spółki w przyszłości. ML System prowadzi działania prawne zmierzające do zniwelowania bądź ograniczenia wyżej wymienionych kwot” – napisano w komunikacie prasowym.

Konsekwentnie realizujemy strategię +Nowej Ery Kwantowej+ zmierzając wprost do osiągnięcia zawartych w niej celów. Skala firmy rośnie, komercjalizujemy nowe produkty, realizujemy kolejne zlecenia. Fakturowanie największych kontraktów pozyskanych w ostatnim czasie, w tym dla Tauron i PGE jeszcze przed nami. Niezależnie, spółka intensywnie pracuje nad pozyskaniem kolejnych zleceń zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym” – ocenił, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Dawid Cycoń.

Jak podano, w trzecim kwartale 2022 r. grupa osiągnęła 12,6 proc. marży EBITDA. W ocenie spółki, poprawa rentowności to m.in. efekt realizacji strategii „Nowej Ery Kwantowej”.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top