Biznes

ML System ze stratą w trzecim kwartale 2022 r. „Skala firmy rośnie, komercjalizujemy nowe produkty”

ml system wyniki finansowe 2022
fot. archiwum

ML System miał w trzecim kwartale 2022 r. 63,7 mln zł przychodów, 8,2 mln zł EBITDA, 0,7 mln zł EBIT i 0,9 mln zł straty netto – wynika z raportu kwartalnego.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali przychodów na poziomie 53-55 mln zł, 7,1-9,4 mln zł EBITDA, 0,1-1,9 mln zł EBIT i wyniku netto w przedziale od 0 mln zł do 0,8 mln zł straty.

serwis cnc oprzyrządowanie renishaw

Narastająco, po trzech kwartałach 2022 r. ML System miał 169 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku o 39,1 proc., a wynik EBITDA wyniósł 21,3 mln zł, czyli o 34 proc. więcej w ujęciu rok do roku. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. grupa wykazała 4,7 mln zł straty netto wobec zysku netto 1,4 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Jest to m.in. konsekwencja wyższych kosztów amortyzacji o 8,5 mln zł w ujęciu rok do roku. Na ostateczny wynik finansowy duży wpływ miały również wyższe o ponad 4 mln zł koszty finansowe. Ponadto, ML System dokonał odpisu na należności w kwocie 1 mln zł oraz zawiązał obowiązkową rezerwę w kwocie 3,2 mln zł na jednorazowe zdarzenie gospodarcze wynikające z ewentualnego sporu pomiędzy spółką a inwestorem instytucjonalnym. Kwota ta jest maksymalną wartością możliwego obciążenia spółki w przyszłości. ML System prowadzi działania prawne zmierzające do zniwelowania bądź ograniczenia wyżej wymienionych kwot” – napisano w komunikacie prasowym.

Konsekwentnie realizujemy strategię +Nowej Ery Kwantowej+ zmierzając wprost do osiągnięcia zawartych w niej celów. Skala firmy rośnie, komercjalizujemy nowe produkty, realizujemy kolejne zlecenia. Fakturowanie największych kontraktów pozyskanych w ostatnim czasie, w tym dla Tauron i PGE jeszcze przed nami. Niezależnie, spółka intensywnie pracuje nad pozyskaniem kolejnych zleceń zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym” – ocenił, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Dawid Cycoń.

Jak podano, w trzecim kwartale 2022 r. grupa osiągnęła 12,6 proc. marży EBITDA. W ocenie spółki, poprawa rentowności to m.in. efekt realizacji strategii „Nowej Ery Kwantowej”.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top