Turystyka

Mocny spadek zainteresowania wyjazdami wakacyjnymi

turystyka wyjazdy wakacje 2022 nocleg

Zainteresowanie wyjazdami wakacyjnymi spadło o 32% w porównaniu do ubiegłego roku, wynika z danych polskiego serwisu turystycznego Nocowanie.pl.

Zapytań o zakwaterowanie w lipcu jest o 1/4, a w sierpniu o połowę mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Nieco ponad 1/4 osób szuka noclegów na wyjazd tygodniowy, a niecałe 4% na dwutygodniowy. Na 6 dni planuje wyjechać 13% turystów. Na podstawie już opłaconych zaliczek można szacować, że średni koszt noclegów wyniesie 1 902 zł za cały pobyt i 108 zł za osobodobę, podano.

„Po dwóch latach pandemicznych ograniczeń zarówno turyści, jak i branża turystyczna liczyli na normalne wakacje. Tymczasem inflacja osiągnęła już poziom niemal 14%, pociągając za sobą wzrost kosztów życia, rosną też ceny m.in. energii i paliwa oraz raty kredytów hipotecznych. Zmagają się z nimi nie tylko sami turyści, ale również właściciele obiektów noclegowych, którzy oprócz tego jednocześnie muszą konkurować z tanimi ofertami zagranicznymi. Jednak ceny wycieczek zagranicznych również wzrastają. W tej sytuacji wielu Polaków wybiera ostrożność, odkłada decyzję o wyjeździe na ostatnią chwilę lub skraca długość planowanego urlopu” – powiedział CFO Nocowanie.pl Tomasz Zaniewski, cytowany w komunikacie.

Ponad 70% wyjeżdżających szuka zakwaterowania w województwach pomorskim i zachodniopomorskim, a najpopularniejszą lokalizacją jest Władysławowo. Zakopane (3% zapytań) i Karpacz (1,5% zapytań) to jedyne nienadmorskie miejscowości wśród 20 najczęściej wyszukiwanych. Wśród popularnych destynacji wyszukiwanych przez osoby zainteresowane wyjazdem nad morze znajdziemy również Sarbinowo, Łebę, Pobierowo czy Kołobrzeg, podkreślono także.

„Blisko 40% turystów jest zainteresowanych wynajęciem domku, a 33% myśli o rezerwacji kwatery lub pokoju. Małe zainteresowanie budzą gospodarstwa agroturystyczne – dotyczy ich tylko ok. 1,5% wyszukiwań. Noclegu w hotelu szuka mniej niż 1% wyjeżdżających” – czytamy dalej.

Najwięcej turystów – 1/4 – szuka zakwaterowania dla dwojga dorosłych z dwojgiem dzieci. Ponad 17% wyjeżdżających to pary dorosłych, a 16% dwoje dorosłych z jednym dzieckiem. Niecałe 2% to jeden dorosły z jednym dzieckiem, a 1,5% szuka opcji wyjazdu w pojedynkę, zakończono.

Nocowanie.pl to lider wśród polskich portali turystycznych. W sezonie korzysta z niego do 4 mln użytkowników miesięcznie. Baza ofert obejmuje obiekty noclegowe w Polsce oraz za granicą, m.in. w Anglii, Austrii, Bułgarii, Czechach czy na Słowacji.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top