Biznes

MON kupuje 58 nowych transporterów opancerzonych Rosomak z bezzałogowymi wieżami

transporter rosomak

Wojsko Polskie podpisało umowę na dostawę 58 nowych kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Mają być wyposażone w zdalnie sterowaną wieżę z armatą 30 mm oraz systemem pocisków przeciwpancernych Spike LR.

Umowa o wartości blisko 2,6 miliarda złotych została podpisana przez Agencję Uzbrojenia oraz konsorcjum spółek Huta Stalowa Wola, PGZ, Rosomak i WB Electronics.

Dostawy planowane są na lata 2026-27, co czyni to drugim zamówieniem na pojazdy w tej konfiguracji, po wcześniejszym zamówieniu 70 pojazdów.

Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Paweł Bejda, podkreślił, że w bieżącym roku Agencja Uzbrojenia podpisała ponad 50 umów o łącznej wartości przekraczającej 40 miliardów złotych, co przyczynia się do rozwoju krajowego przemysłu zbrojeniowego. Bejda również wspomniał o postulacie przeznaczania połowy wydatków zbrojeniowych na zakupy w polskim przemyśle, niezależnie od tego, czy producentem jest firma państwowa czy prywatna.

Marcin Kulasek, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za przemysł zbrojeniowy, zaznaczył, że jego celem jest wspieranie współpracy z prywatnymi polskimi firmami zbrojeniowymi oraz rozwój trwałych kompetencji w przemyśle obronnym. Z zadowoleniem wyraził, że zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 może stać się produktem eksportowym, co może potencjalnie zainteresować kraje jak Korea Południowa, z którą Polska prowadzi handel bronią.

ZSSW-30 to zaawansowany system wieżowy opracowany przez Polską Grupę Zbrojeniową i Grupę WB, wyposażony w automatyczną armatę Bushmaster Mk44/S kalibru 30 mm oraz podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR. System umożliwia niezależne obserwowanie, wykrywanie, rozpoznawanie i śledzenie celów przez dowódcę i operatora uzbrojenia, wspierając tryb „hunter-killer” do lokalizacji i eliminacji celów.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top