Biznes

Morawiecki: 57% polskich firm otrzymało wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej

Morawiecki: 57% polskich firm otrzymało wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej i finansowej
fot. gov.pl

Około 57% polskich firm otrzymało dotychczas wsparcie w ramach instrumentów, zawartych w tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Z badań, wśród wielu polskich wynika, że aż 60% polskich musiała zmniejszyć zakres działalności w dobie koronawirusa, ale aż 57% polskich firm […] otrzymało wsparcie już dzisiaj od państwa polskiego” – powiedział Morawiecki w trakcie konferencji prasowej na terenie firmy Monolit w Zambrowie.

Podkreślił, że ponad 150 tys. firm skorzystało już z programu tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, a kolejne m.in. z tarczy Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

„Już dzisiaj bezpośrednio 2,5 mln miejsc pracy, a dodatkowo ponad kolejne 2 mln – poprzez ulgi w ZUS, ulgi w płatnościach, dotacje – są uratowane i ratowane” – powiedział Morawiecki.

„Dwa miesiące temu, w marcu o tej porze 28% firm mówiło, że będzie musiało zwalniać pracowników, dzisiaj to jest 8% firm. To ciągle za dużo o 8%, ale […] udało nam się tę sytuację ustabilizować” – wskazał premier.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że w ramach tarczy pomocowej Banku Gospodarstwa Krajowego udzielono dotychczas 8,7 tys. gwarancji na łączną kwotę 5,4 mld zł. Największe wsparcie trafiło do firm w woj. mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Łączny potencjał kredytów z tarczy pomocowej BGK to 120-130 mld zł.

Na konferencji podano także, że w ramach tarczy finansowej udzielono wsparcie w wysokości 31 mld zł, a w ramach tarczy antykryzysowej 11,3 mld zł (z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Powiatowych Urzędów Pracy). (ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top