News

Morawiecki: Jeśli nie obronimy się przed trzecią falą pandemii, ryzykujemy jeszcze większe straty

trzecia fala pandemii koronawirus
fot. gov.pl (archiwum)

Jesteśmy gotowi, by proces szczepień mógł ruszyć jeszcze szybciej; jeśli nie obronimy się przed trzecią falą pandemii, skutecznie ryzykujemy jeszcze większe straty – napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

„Za nami pierwszy tydzień tak intensywnych szczepień. Już ponad 450 tys. osób skorzystało ze szczepionki” – zwrócił uwagę premier w sobotnim wpisie na Facebooku.

„Ponad 280 tys. seniorów zarejestrowało się na szczepienia, a ponad 1,1 mln Polaków zgłosiło chęć udziału w Narodowym Programie Szczepień przeciw Covid-19! Jesteśmy gotowi, by ten proces mógł ruszyć jeszcze szybciej. Teraz wszystko zależy od tempa dostaw” – zaznaczył Morawiecki.

Jak dodał, „zabiegamy, by były one realizowane zgodnie z planem”. „Pośpiech nie może wygrać z ostrożnością – dlatego na wypadek problemów po stronie firm farmaceutycznych zabezpieczyliśmy zapasy szczepionki tak, by każdy mógł mieć pewność otrzymania drugiej dawki w terminie. To być może najtrudniejszy moment epidemii” – ocenił premier.

Jak podkreślił, mamy już narzędzia do skutecznej walki z wirusem, ale teraz potrzebujemy czasu i cierpliwości. „Wsparcie potrzebne jest zwłaszcza pracownikom wielu branż i firmom, które najmocniej odczuwają skutki naporu pandemii. Dlatego uruchomiliśmy system elektronicznego wnioskowania o subwencje z tarczy finansowej Polski Fundusz Rozwoju 2.0.” – zaznaczył.

„Już w pierwszych godzinach subwencje przyznano 728 firmom, a w poniedziałek na ich konta powinno trafić prawie 110 mln zł” – poinformował Morawiecki.

„Wiem, że ta walka wszystkich nas wyczerpuje” – dodał.

„Dane epidemiologiczne oraz doniesienia z innych krajów, także naszych najbliższych sąsiadów, nie pozostawiają jednak złudzeń. Jeśli nie obronimy się przed trzecią falą skutecznie ryzykujemy jeszcze większe straty” – ocenił.

„Dlatego jeszcze raz proszę wszystkich Państwa o mobilizację. Mogę tylko powtórzyć, że noc jest najciemniejsza przed świtem. Musimy do niego dotrwać. Bądźmy odpowiedzialni, dbajmy o siebie i szczepmy się. To jedyna droga do wyjścia z epidemii!” – zaznaczył premier.(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top