News

Morawiecki: Hotele, miejsca noclegowe i galerie handlowe będą otwarte od 4 maja

otwarcie galeria handlowa miejsca noclegowe żłobek przedszkole morawiecki koronawirus

Hotele i miejsca noclegowe oraz galerie handlowe zostaną otwarte od 4 maja, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe. Od 4 maja – podkreślam – po to, żebyśmy nie ruszyli na 'majówkę’ tłumnie. Zachowajmy te perspektywę większego rygoru, większego obostrzenia na przerwę majową” – powiedział Morawiecki na telekonferencji.

„4 maja również będą mogły być otwarte galerie handlowe, […] ale w podobnym reżimie obostrzeń, czyli na 15 m2 w jednym pomieszczeniu może przebywać jeden klient” – dodał premier.

Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły otwierać żłobki i przedszkola od 6 maja, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

„Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Każdorazowo decyzja będzie podejmowana przez organy założycielskie” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas telekonferencji.

Dla osób, które – z różnych względów – nie będą mogły oddać dzieci do żłobka czy przedszkola – ma zostać utrzymany zasiłek opiekuńczy.

„Zachęcamy, by w odpowiednich warunkach jednostki samorządowe otwierały żłobki i przedszkola” – zaapelował premier. (ISBnews)

Mamy 370 osób, które wyzdrowiały; to pierwszy taki dzień, w którym możemy powiedzieć, że rzeczywiście jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie jest ich 12 415. Resort podał, że zmarło kolejne 10 osób, w sumie zanotowano 606 zgonów.

Dane te uzupełnił na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. „Mamy liczbę osób, które wyzdrowiały – to jest liczba 370, a więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba nowych osób, które zostaną zakażone koronawirusem w Polsce, które wejdą do tej liczby przypadków osób chorych versus te, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, w którym możemy powiedzieć, że rzeczywiście jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją” – podkreślił szef rządu.

Zwrócił uwagę, że w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii czy Holandii sytuacja jest trudniejsza. „Tam liczba przypadków na milion mieszkańców jest kilka albo kilkanaście razy większa niż w Polsce. I to jest też pewnego rodzaju przestroga dla nas, żebyśmy nasz system luzowania obostrzeń dostosowali do przygotowania naszej służby zdrowia, ale także właśnie do tego w jaki sposób udaje nam się zapanować nad koronawirusem” – zaznaczył Morawiecki. (PAP)

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top